İlk defa Star Wars gören Sosyal Medya

İlk defa Star Wars gören Sosyal Medya

2.508 views
0
PAYLAŞ

 Star Wars The Force Awakens fragmanları ve teaserleri internete gösterime çıkarıldığında bile fırtınalar kopuyordu. İlk fragman bir kaç saatte 20 milyon kez izlenme gibi rekorlara ulaşıyordu. 2. Fragmanda ise ortalık sallandı. Çünkü 2. Fragmanda Star Wars'ın efsanevi karakteri Han Solo görünüyordu ve şöyle diyordu "chewie evimizdeyiz..." Youtube'da Han Solo göründüğü anda çıldıran hayranlarının videoları var. Daha henüz gösterime girmemiş bir film ortalığı bu kadar sallayabiliyor ise acaba gösterime girdiğinde ne olacak?

Son 2 haftadır internet Star Wars capsleri, videoları, yorumları, heyecanını dilen getiren hayranlarıyla sallanıyor. Tüm bunlar aslında bize bir şey gösteriyor. Star Wars The Force Awakens'den önce gösterime giren "Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith" 2005 yılında gösterime girmişti. O vakitlerde ortalığı sadece sokaklardaki afişler ve tv'lerde gösterdikleri reklamlarla karıştırabiliyordu. Sosyal Medya denen olgu henüz oluşmamıştı. Mobil teknoloji daha yeni emekliyordu ve akıllı telefon penetrasyonu geniş değildi. 2012 yılında Disney İnc. Star Wars'ın tüm haklarını 4 Milyar Dolar'a satın aldı. Sadece bugün gösterime giren The Force Awakens'den elde etmeyi beklediği hasılat: 2 milyar dolar. Yan ürünlerle(oyuncak, dondurma, dvd, oyun, kolye,ruj vs.)birlikte 9 milyar dolarlık bir gelir bekliyor. Disney İnc. Dünya insanına bu kadar kolay ulaşıldığı bir çağda yeni müşteriler kazanmak için her türlü yola başvuruyor. Mesela The Force Awakens'in başrol oyuncusunun bir kadın olması bir pazarlama amacı taşıyor. İngiliz aktris Daisy Ridley tarafından canlandırılan Rey karakteriyle çok erkek egemen görünen hayran kitlesini çeşitlendirmek istiyor. Sadece Rey karakteri üzerinden kadınlara yönelik rujlar ve kolyeler çıkartmak için çeşitli şirketlerle anlaşmalar imzalamış. Oyuncaklardan ibaret olan Star Wars için büyük bir değişim. Rey karakterinin oyuncakları şu anda Amerika'da kadınlar ve özellikle kız çocukları tarafından kapışılıyor. Disney 30'dan fazla perakendeciyle yoğun iletişim halinde olarak eksiklikleri gidermeye çalıştığını açıkladı. 

Durum Disney tarafında böyle iken biz izleyiciler 2015 yılı mobil çağında Star Wars gösterime girerse ne olur sorusunun cevabını canlı haliyle görüyoruz. Disney 2005'ten beri akıllı telefona kavuşan milyarlarca insanı kazanmak için harika işler yapıyor. Facebook şu anda "Star Wars kusacağım." diyenlerle dolmaya başladı. Fakat her şey daha yeni başlıyor.  Çünkü Disney serilerdeki araları karakterlere özgü filmlerle doldurmak istiyor. Planları bu. Örneğin Darth Vader'in bir hikayesi gibi. Sosyal Medya çağı ilk defa Star Wars görüyordu. 2005'te caps kültürü yoktu. Youtube, Facebook henüz emekliyordu. İnstagram, Twitter yoktu. Normal zamanlarda paylaşılan Star Wars capslerine, videolarına, giflerine bugünlerde milyonlarcası eklenecek. Star Wars reyting garantili bir iş. Bu yüzden BİM Star Wars ürünleri satıyor. Bu yüzden alakasız şirketler(ülker, ford vs.) Star Wars ile ilgili sosyal medya kampanyaları düzenliyorlar. Yeni gösterime girmiş bir film ve beklenen karakter filmleri var. Herşey daha yeni başlıyor. Sosyal medyaya bugünlerde yakışacak söz "görmemişin Star Wars'ı olmuş." 

Samet Cambaz

samet@istanbulgunlugu.com

twitter: @samet_c

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAKIN