İBB Cemal Reşit Rey’de Müzik ve Dans Bir Arada

İBB Cemal Reşit Rey’de Müzik ve Dans Bir Arada

2.218 views
0
PAYLAŞ

İBB Cemal Reşit Rey Konser Salonu bu hafta, yaşayan en ünlü trompet virtüözlerinde Alison Balsom ile dünyanın en ünlü barok topluluklarından The English Concert’i aynı sahnede buluştururken, Bordeaux Ulusal Operası Bale Topluluğu ile İstanbullulara iki gün sürecek bir dans festivali sunacak.

Bordeaux Balesi, 9 ve 10 Mayıs

İBB Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nun “Yerleşik Sanatçısı” olarak son konserini verecek olan Alison Balsom, dünyanın en ünlü barok topluluklarından The English Concert ile 5 Mayıs Salı günü 20.00’de nefes kesecek bir programla sahnede olacak. Balsom konserde, İngilizlerin en sevilen bestecileri Henry Purcell ve Georg Frideric Handel’in şölensel eserleri ile Matthew Locke’nin de özel bir bestesini seslendirecek. Yaşayan en ünlü trompet sanatçılarından Balsom ile The English Concert; Handel’in muhteşem uvertürü ve dünyaca sevilen eserlerinden, büyüleyici trompet konçertosuna, Purcell’ın zarif ve soylu melodilerinden, Locke’nin engin barok evrenine kadar zengin bir repertuvarla müzikseverlerin karşısında olacak.

 

CRR’de iki gün sürecek muhteşem dans gösterisi

 

Geçtiğimiz sene CRR’de sergiledikleri “Carmina Burana” temsilleriyle çok konuşulan Bordeaux Ulusal Operası Bale Topluluğu, 9 ve 10 Mayıs tarihlerinde sanatseverlere 20.00’de olağanüstü bir gösteri sunacak. Meşhur klasik bale eserlerinin  yanı sıra yirminci yüzyılın ve günümüzün önemli modern ve çağdaş koreografilerini de başarıyla yorumlayan topluluk, Fransa’da yetişen farklı kuşaklardan üç önemli koreografın eserlerini sunacak. Baş Koreograf Charles Jude yönetimindeki topluluk, 1986 yılında kaybettiğimiz Ukrayna asıllı ünlü Fransız koreograf Serge Lifar’ın akademik dansın son yıllarda gelişimini ve geldiği noktayı gözler önüne serdiği “Suite en blanc” eserini sergileyecek. Bordeaux Ulusal Operası Bale Topluluğu gösteride, Fransa’nın başarılı genç koreograflarından Hamid Ben Mahi’nin, Alain Bashung’un “Apache” adlı eserinden esinlenerek oluşturduğu “Au-delà des grands espaces” adlı yapıtını da İstanbulluların beğenisine sunacak. İzleyicilerin büyük bir keyifle takip edeceği gecede, Felix Blasko’nun Haiti’li Pierre Cheriza’nın tam-tam’ları ile Fransız Jean-Pierre Drouet’nin vurmalılarını görkemli  bir diyalog çerçevesinde hicivli ve parlak danslarla bir araya getirerek oluşturduğu “Tam-tam et Percussions” gösterisi de sergilenecek.

İrtibat için:

0 507 691 00 92

 

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAKIN