D-Marin Turgutreis Uluslararası Klasik Müzik Festivali keman sanatçısı Vanessa-Mae’yi ağırladı

D-Marin Turgutreis Uluslararası Klasik Müzik Festivali keman sanatçısı Vanessa-Mae’yi ağırladı

2.236 views
0
PAYLAŞ

Kurucu destekçiliğini Doğuş Grubu’nun, sanat yönetmenliğini Yücel Canyaran’ın üstlendiği D-Marin Turgutreis Uluslararası Klasik Müzik Festivali, 31 Temmuz/ 1-2-3 Ağustos 2014 tarihlerinde Bodrum’da gerçekleştiriliyor. 10. yılında birbirinden değerli sanatçıların katılımıyla ve zengin repertuvarıyla müzikseverlere seslenen festivalin ilk gecesinde, Şef Naci Özgüç yönetimindeki dünyanın en köklü orkestralarından Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO), dünyaca ünlü piyanist ve besteci Fazıl Say’a eşlik etti. Festivalin ikinci gecesinde Prof. Rengim Gökmen yönetimindeki Türkiye’nin ilk ve tek ulusal çocuk senfoni orkestrası olan Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası (DÇSO) ile CSO üyelerinden oluşan karma orkestra; DÇSO’nun genç solistleri ile “3 Tenor” olarak tanınan ünlü tenorlar Şenol Talınlı, Ayhan Uştuk ve Aykut Çınar’a eşlik etti. Festivalin 3. gecesinde ise Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası’yla sahne alan ünlü keman sanatçısı Vanessa-Mae, dinleyenleri kendine hayran bıraktı.

_EC_2155
Vanessa-Mae’

Klasik müziğin gelişimine katkıda bulunmak ve Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden Bodrum’da sanatseverleri klasik müziğin evrensel değerleri çerçevesinde bir araya getirmek amacıyla düzenlenen D-Marin Turgutreis Uluslararası Klasik Müzik Festivali, bu yıl 31 Temmuz / 1-2-3 Ağustos tarihlerinde, dünyaca ünlü sanatçıların katılımıyla gerçekleşiyor. 2009 yılında Avrupa Festivaller Birliği’ne (EFA) kabul edilen, sanat yönetmenliğini Yücel Canyaran’ın üstlendiği D-Marin Turgutreis Uluslararası Klasik Müzik Festivali, onuncu yılını kutladığı bu yıl üçüncü gecesinde yaklaşık 5000 müziksevere ulaştı.

Festival, bu yıl da müzikseverler için oldukça keyifli ve uzun bir soluklu bir program sunuyor…
Bu yıl da gün batımı ve gece konserleriyle klasik müzik tutkunlarını bir araya getiren festivalin açılış konserinde dünyaca ünlü piyanist ve besteci Fazıl Say sahne aldı. Say’ın mitolojideki Yunus Balığı ile Hermias Efsanesi’nden esinlenerek bestelediği ‘Hermias-Yunus Sırtındaki Çocuk’ eserinin dünya prömiyeri D-Marin Turgutreis Uluslararası Klasik Müzik Festivali’nde gerçekleşti. Fazıl Say’ın bu hüzünlü efsaneden etkilenerek bestelediği yeni eseri ‘Hermias-Yunus Sırtındaki Çocuk’, 31 Temmuz Perşembe akşamı ilk kez klasik müzikseverlerle buluştu. Doğuş Grubu’nun onuncu yılına özel olarak Fazıl Say tarafından bestelenen eser, 6.000 kişi tarafından izlendi ve büyük beğeni topladı.
Türkiye’nin İlk Ulusal Çocuk Senfoni Orkestrası, Dünyanın En Köklü Senfoni Orkestralarından Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Sanatçıları ile Sahnedeydi…
Festivalin 2. gecesinde dünyanın en köklü orkestralarından biri olan CSO, Türkiye’nin ilk ve tek ulusal çocuk senfoni orkestrası olan Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası (DÇSO) ile sahne aldı. Prof. Rengim Gökmen yönetimindeki orkestra, konserin ilk yarısında DÇSO solistleri ile sahne alırken, konserin ikinci yarısında ise Türkiye’nin “3 Tenor”u olarak anılan Aykut Çınar, Ayhan Uştuk ve Şenol Talınlı’ya eşlik etti.Konseri yaklaşık 3000 kişi izledi.

‘Albümü en çok satan klasik müzik sanatçısı’ unvanının yanı sıra, People Dergisi’nce ‘Dünyanın en güzel 50 insanı’ arasında gösterilen sıra dışı kemancı Vanessa-Mae, festivalin 3. gecesinde müzikseverlerle buluştu
6 yaşında kemanla tanışan, 10 yaşındayken Londra Filarmoni Orkestrası’nda çalmaya başlayan ve 12 yaşında ilk albümü Violin’i yapan ünlü müzisyen Vanessa-Mae, 2 Ağustos Cumartesi akşamı, bu yıl kuruluşunun 15. yılını kutlayan Şef Oğuzhan Balcı yönetimindeki Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası’yla aynı sahneyi paylaştı. Kemanıyla klasik eserlere farklı yorumlar getiren sanatçı, özgün düzenlemelerini de izleyicilerin beğenisine sundu. Sergilediği performansla dakikalarca ayakta alkışlanan Vanessa Mae, yaklaşık 5000 müzikseverle buluştu.

Bodrum’da Dünya Devleri Sahne Almaya Devam Edecek
Yurt içinde ve yurt dışında kendi alanında referans organizasyonlardan biri haline gelen D-Marin Turgutreis Uluslararası Klasik Müzik Festivali’nin kapanış konserinde, dünyaca ünlü Arjantinli tenor Jose Cura ve Mısırlı soprano Fatma Said, şef Sergey Tararin yönetimindeki Moskova Senfoni Orkestrası eşliğinde sahne alacak.

Gün Batımı Resitalleriyle Güne Müzikle Veda…
Dünyada, bir marinada gerçekleştirilen ilk ve tek klasik müzik festivali olma özelliğine sahip olan D-Marin Turgutreis Uluslararası Klasik Müzik Festivali, bu yıl da gün batımı resitalleri ve gece konserleri olmak üzere toplamda yedi konserle sanatseverleri ağırlıyor. Ücretsiz sunulan gün batımı resitalleri festival boyunca 19.00’da, marina içindeki amfi-tiyatroda sahnelendi.
Festivalin ilk gün batımı konseri 1 Ağustos Cuma akşamı gerçekleşti ve resitalde flüt sanatçısı Bülent Evcil ile arp sanatçısı Çağatay Akyol sahne aldı. Konser öncesi “Gün Batımı Sahnesi”nde Müzikolog Ersin Antep ile, aynı zaman Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası Psikolojik Danışmanlığını da üstlenen Dr. Erdal Atabek arasında gerçekleştirilen söyleşide müziğin insan üzerindeki etkileri ele alındı.
2 Ağustos Cumartesi günü gerçekleşen 2. gün batımı resitalinde, Chopin Prelüdler ve George Sand’in eserlerini Meltem Cumbul’un sesi ve piyanoda Şevki Karayel’in yorumuyla müzikseverlerle buluşturan ‘George Sand and Chopin Prelüdler’ projesi izleyiciler tarafından oldukça beğenildi.
3 Ağustos Pazar günü ‘Leyla Gencer Anısına’ gerçekleşecek son gün batımı resitalinde ise soprano Eylem Demirhan Duru, ünlü piyanist Demet Eytemiz’le sahne alacak.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAKIN