Özcan Uzkur’dan kimliksiz sergi: ‘GENESIS’

Özcan Uzkur’dan kimliksiz sergi: ‘GENESIS’

1.061 views
0
PAYLAŞ

Yirmi iki yıl önce Ankara’da kurulan ve son on iki yıldır İstanbul’da da faaliyet gösteren Türkiye’nin önde gelen sanat galerilerinden Galeri İlayda, sanatın yeni adresi Zorlu Center PSM’deki Galeri alanında ziyaretçileri ile buluşuyor. İstanbul çağdaş sanat sahnesine yeni bir soluk getiren Zorlu Center PSM, Galeri İlayda işbirliğiyle yeni bir sergiye ev sahipliği yapıyor. Plastik sanatların farklı alanlarında iki ve üç boyutlu çalışmalarını sürdüren Özcan Uzkur’un “GENESIS” isimli sergisinde sanatçının oluşturduğu kimliksiz bedenlerle insanın dramı gözler önüne seriliyor.

IMG_0512

“Genesis” isimli son sergisinde sanatçı Özcan Uzkur, 2012 yılında gerçekleştirdiği “Shithdeath” sergisinin devamı niteliğindeki çalışmalarını sanatseverlerin izlenimine sunuyor. Sanatçı kimliksiz bedenlerle oluşturduğu iki ve üç boyutlu çalışmalarında birbirine savaş açmış insan bedenlerinden izler yaratmış.Uzkur’un yapıtlarında, lif ve kan öne çıkarak, bir yandan bedeni oluşturmak üzere bir araya gelip bir yandan ondan ayrılıyorlar.Parçalarından tekrar, tekrar inşa edilmeye çalışılan bedenler, temsil edilenin yalnızca insanlar değil, belki de onun ötesinde, insanın parçalandıkça bütünleşmeye çalışan vahşi doğası olduğuna işaret ediyor.Birleştiği anda tekrar dağılmaya başlayan beden, belki de kendi bedenine yabancılaştığını ve hiçbir zaman tam bir bütün olamayacağını ifade ediyor.

Zorlu Center PSM’nin Galeri İlayda işbirliği ile ev sahipliği yapacağı, Özcan Uzkur’un “GENESIS” isimli sergisi 6 Haziran – 3 Ağustos tarihleri arasında Zorlu Center PSM Galeri alanında sanatseverlerle buluşacak. Sergi, her gün 10.00 – 22.00 saatleri arasında gezilebilir.

Zorlu Center Performans Sanatları Merkezi Hakkında:

İstanbul, uzun zamandır beklediği sanat platformuna kavuştu. Sahne sanatları ve çağdaş sanatın yeni buluşma adresi Zorlu Center PSM (Performans Sanatları Merkezi) dünyaca ünlü gösteri gruplarını, alanında en iyi sanatçıları sahnelerinde ağırlıyor. Broadway ve West End müzikallerinden, dansa, poptan, klasik ve operaya ve caza, çok çeşitli performans sanatlarına ev sahipliği yapan Zorlu Center PSM, her tür sanat etkinliği için farklı olanaklar sunuyor. 2,242 kişi kapasiteli zenginleştirilmiş akustik özelliğe sahip Ana Tiyatro ve 717 kişi kapasiteli doğal akustik özelliğiyle tasarlanan Drama Sahnesi’nin yanı sıra, bir senfoni orkestrasının kayıt alabileceği ‘karakutu’ tiyatro tarzında tasarlanmış – 100 kişi kapasiteli – Studio Sahnesi, çağdaş sanat ürünleri için bir galeri alanı ve sanat ile kendini ifade etmek isteyen herkese kapıları açık olan, son teknoloji ile donanımlı Şehir Sahnesi bulunan Zorlu Center PSM’nin operatörlüğünü Amerikalı Nederlander Worldwide Entertainment (NWE) yürütüyor.

Facebook:https://www.facebook.com/ZorluCenterPSM; Twitter:@ZorluCenterPSM; Youtube:https://www.youtube.com/ZorluCenterPSM

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAKIN