Efsane gitarist Al Di Meola Beatles parçalarıyla İstanbul’da

Efsane gitarist Al Di Meola Beatles parçalarıyla İstanbul’da

710 views
0
PAYLAŞ

 

Efsane Gitarist Al Di Meola, 8 Mayıs’ta İBB Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda Beatles’ın unutulmaz parçalarını İstanbullular için seslendirecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Kültür Müdürlüğü bünyesinde çalışmalarını sürdüren Cemal Reşit Rey Konser Salonu’na (CRR), müzik yaşamının 40. yılına yaklaşan Al Di Meola konuk oluyor.

Caz müziğinin en önemli temsilcilerinden Al Di Meola, 8 Mayıs Perşembe günü 20.00’de CRR sahnesinde hayranlarıyla bir araya gelecek. Al Di Meola, gençliğinde onu en çok etkileyen 60’lı yılların popüler grubu Beatles’ın unutulmaz parçalarını İstanbullu müzikseverler için yorumlayacak.

Al Di Meola, Akdeniz kültürünü ve flamenko tarzındaki akustik jantları kullanarak dinleyicilere zengin bir müzik resitali sunacak. Al Di Meola’ya sahnede; akordiyonda Fausto Beccalossi, gitarda Peo Alfonsi, davul ve perküsyonda ise Peter Kaszas eşlik edecek. Dinleyicilerin soluksuz izleyeceği konserde sanatçı, Beatles’ın unutulmaz parçalarını seslendirecek.

Cazın elektronik yüzü

Küçük yaşta davul öğrenmeye başlayan Di Meola, 9 yaşında Beatles dinlemeye başladıktan sonra gitar çalmaya karar verdi. Al Di Meola, Berkley Müzik Okulu’nu bitirdikten sonra, 19 yaşındayken Chick Corea’nın muhteşem füzyon grubu Return to Forever’a katıldı. Farklı stilleri keşfe çıkan Al Di Meola, en çok Latin etkili caz füzyon çalışmalarıyla tanındı.

Di Meola, ilk solo albümü “Land of the Midnight Sun”da (1976) olduğu gibi, teknik ustalığı, aşırı hızlı ve karmaşık gitar soloları ve besteleriyle dikkatleri üzerine çekti. Di Meola, “Casino” ve “Splendido Otel” gibi albümlerinde caz-füzyon içerisinde Latin müziğini keşfetmeye devam etti. Sanatçı, Mc Laughlin ve Lucia’yla birlikte yaptığı, çok satan akustik albümü “Friday Night in San Francisco”da akustik tonlarda daha hafif bir yorum sergiledi. “Scenario”da (Miami Vice tema şarkısı ile meşhur olan) Jan Hammer işbirliğiyle cazın elektronik yüzünü keşfetti. Bu değişikle birlikte, akustik albümü “Cielo e Terra”da yeni ufuklar açtı. “Soaring Through a Dream” gibi albümlerine gitar sentezleyicilerini katmaya başladı.

 

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAKIN