Sessizliğin bestecisi Juliana Hodkinson Boğaziçi’nde

Sessizliğin bestecisi Juliana Hodkinson Boğaziçi’nde

755 views
0
PAYLAŞ

S

 Boğaziçi Üniversitesi’nin 150. yıl kutlamaları kapsamında başlattığı “Boğaziçi Chronicles” programının Nisan ayındaki konuğu genç kuşak bestecilerden Juliana Hodkinson olacak.  

Oda müziğinden sahne performanslarına, elektro-akustik müzikten orkestra bestelerine uzanan, çoğu zaman teatral ve görsel öğelerle beslenen geniş bir yelpazede üretimler gerçekleştiren Hodkinson, 6 – 30 Nisan tarihleri arasında Boğaziçi Üniversitesi’nde konaklayarak çeşitli üretimler gerçekleştirecek.

juliana hodkinson 2

Çalışmalarını yarı sahnelenmiş nesne yapıtları ve oda müziğinden enstrümantal tiyatro ve büyük ölçekli elektro-akustik orkestra eserleri gibi geniş bir yelpazeye yayan Juliana Hodkinson, Boğaziçi Üniversitesi’nin misafiri olacak. 6 – 30 Nisan tarihleri arasında üniversitede konaklayacak olan Hodkinson, yaratıcılığını ve düşünsel birikimini İstanbul’un dinamik kültürel ortamında yeni üretimlere dönüştürerek, deneyimlerinin günlüğünü tutacak.

Juliana Hodkinson’dan Çağdaş Müzik Dinletisi

Boğaziçi Üniversitesi’nde bulunacağı süre içerisinde atölye çalışmalarının yanı sıra konserler verecek olan Juliana Hodkinson, pek çok kültürden müziği bir araya getirerek müziğe yeni bir yaklaşım sunuyor.

Hodkinson’ın konserlerinin ilki Boğaziçi Üniversitesi ALH Klasik Müzik Konserleri kapsamında 14 Nisan Pazartesi günü 19:30’da, Albert Long Hall’de gerçekleştirilecek. Hodkinson bu konserinde üç filmin – Herz Frank’ın Ten Minutes Older (1978), Anja Struck’un Allerleirauh (2004) ve Germaine Dulac’ın La coquille et le clergman (1928) – duysal yorumlarının yanı sıra, görsel sanatçı Joachim Koester ile işbirliği içinde gerçekleştirdiği ‘I greet you a thousand times (2005)’ orkestra filminin yepyeni elektronik bir uyarlamasını solo olarak sunacak.

16-19 Nisan tarihlerinde Boğaziçi Üniversitesi Müzik Kulübü’yle atölye çalışmaları yapacak olan Hodkinson, Danimarka’nın en yenilikçi ve deneysel müzik ve sanat topluluğu SCENATET üyelerinin de katılımıyla ‘Bestecilik Edimi Olarak Müzik Tiyatrosu’  eğitimlerine katılacak. 19 Nisan Cumartesi saat 19.30, Albert Long Hall’de Danimarkalı Müzik Topluluğu SCENATET, Juliana Hodkinson yapıtlarını yorumlayacak. Boğaziçi Üniversitesi Müzik Kulübü işbirliğiyle hayata geçirilecek konserin ilk bölümü, Hodkinson’un 1999’dan bu yana ürettiği, ‘Why linger you trembling in your shell?, When the wind blows, Harriet’s song’ gibi çoğunlukla akustik eserlerinden oluşuyor. İkinci bölümde ise, Mart 2014’te Berlin MaerzMusik’te prömiyeri yapılan yeni elektro-akustik enstrümental-tiyatro eseri Angel View sunulacak.

Juliana Hodkinson’ın, SCENATET topluluğunun önemli müzisyenleriyle yürüttüğü işbirliğinin 20. yılı olan 2014’e tekabül eden bu konserdeki eserlerin çoğu özellikle bu grup üyeleri için üretilmiş parçalardan oluşuyor. Hodkinson’ın klasik çalgıların yanı sıra oyuncak, tüy, yaprak, cam, porselen ve daha birçok objeden oluşan bu oda orkestrası yapıtları, müzisyenleri bir sesler tiyatrosunun peşine düşmeye yönlendirirken, dönüşümlü karşıtlık ve kaynaşma anlarının heterojen öğelerini bir araya getiriyor.

Juliana Horkinson Boğaziçi Chronicles sürecinde ayrıca 22 Nisan Salı günü 17:15’te, MSGSÜ Devlet Konservatuarı’nda düzenlenen Besteciler Forumu kapsamında “Ses-Sessizlik-Tiyatro: Sanat Manifestosu” başlıklı bir seminer de verecek.

Juliana Hodkinson, Danimarka Besteciler Kurumu / Sosyal ve Kültürel Amaçlı KODA Fonu, Danimarka Müzik Yayıncıları Derneği ve Danimarka Dışişleri Bakanlığı, Danimarka Kültür Bakanlığı ve Danimarka Kültür Ajansı desteğiyle çalışmalarını sürdürecek.

Juliana Hodkinson:

1971 Britanya doğumlu besteci Juliana Hodkinson, şu sıralarda Berlin’de yaşıyor. Çalışmaları intim, yarı sahnelenmiş nesne yapıtları ve oda müziğinden enstrümantal tiyatro ve büyük ölçekli elektro-akustik orkestra eserlerine, geniş bir yelpazeye yayılıyor. Sanatçı Konzerthaus Berlin, Louisiana Modern Sanat Müzesi, Interfilm Kısa Film Festivali, Berlin’deki İskandinav Büyükelçilikleri, Şanghay Senfoni Orkestrası, Odense Senfoni Orkestrası, Orchestre Royal de Chambre de Wallonie, Chamber Made Opera ve Den Anden Opera için eserler üretmiştir. En son çalışması olan Angel View 18 Mart’ta MaerzMusik/Berliner Festspiele’de Danimarkalı grup SCENATET tarafından sahnelenmiştir. Güney-Batı Alman Radyosu’nun ısmarladığı bir diğer eseri ise Haziran 2014’te Stuttgart’ta, Anima Quartet tarafından ilk kez sahnelenecektir.

King’s College Cambridge’de müzikoloji ve felsefe okuyan Hodkinson, müzikte ve sound art’ta sessizlik konusundaki çalışmasıyla Kopenhag Üniversitesi’nden doktora derecesini almıştır. Danimarka Kraliyet Müzik Akademisi, Kopenhag Üniversitesi ve Technische Universität Berlin’de bestecilik ve müzikal estetik dersleri vermiş, sayısız kez misafir konuşmacı olarak davet edilmiştir. 2013 yılında Spor Festivali’nin küratörlüğünü yapan Hodkinson’un akademik makaleleri Seismograf, Peripeti ve Cambridge Mimarlık Dergisi’nde yayımlanmıştır.

Hodkinson kariyeri boyunca kültürel siyaset ve sanat savunuculuğu alanlarında faal olmuş, Danimarka Sanat Vakfı’nın ve müzik panellerinin başkanlığını yapmış, Danimarka Besteciler Birliği, Spor Festivali ve Seismograf gibi çeşitli kurum ve yayının yönetim kurullarında yer almıştır. Sanatta çeşitliliğin artırılması ve uluslararası ile disiplinlerarası alışverişin iyileştirilmesi, başlıca ilgi alanlarıdır.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAKIN