Müziği yüreğe işleyen kadın: Emel Mathlouti

Müziği yüreğe işleyen kadın: Emel Mathlouti

416 views
0
PAYLAŞ

 Dünya müziğine yeni bir ses nefes getiren Tunus asıllı besteci, gitarist ve solist Emel Mathlouti 8 Nisan’da İBB Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda İstanbullularla buluşuyor.

 

Birbirinden değerli sanatçıları Türkiye’de sanatseverlerle buluşturan İBB Cemal Reşit Rey Konser Salonu (CRR), dünya müziğinin farklı lezzetlerini müzikseverlerle biraraya devam ediyor.

 Dünya müziğine yeni bir ses nefes getiren Tunus asıllı besteci, gitarist ve solist Emel Mathlouti yüreği sarsan notalarla örülü şarkılarıyla İstanbullulara unutulmaz bir gece yaşatacak.

 Tunus’a özgün müzik tarzıyla farklı eserler kazandıran ve Lübnan’lı Diva Fairouz’u anımsatan sesiyle tanınan Mathlouti, sözleri, güçlü rock alt yapısı ve trip hop etkileşimleri ile dinleyicileri büyüleyecek.

 Beş mevsimde büyüleyen ses

 Emel  Mathlouti müzik kariyerine 8 yaşında, 25 yaşına kadar yaşamış olduğu Tunus’un Ibn Sina banliyösündeki küçük amfi  tiyatro sahnelerinde başladı. 25 yaşından sonra ise hayali olan müzik kariyerine devam etmek için Fransa’ya taşındı.

 2005 yılında, arkadaşları tarafından Filistinli ozan Macel  Khalife’nin şarkılarını kendine has üslubu ile düzenlemeye ikna edildikten sonra, ünlü ulusal şair Mahmoud Darwish’in bütün eserlerini besteleyip, bir yandan da kendi şarkılarını yazmaya başladı. Müzik hayatındaki dönüm noktasının beste yapmaya başladığı ân olduğunu söyleyen Emel  Mathlouti, acı ve cefayı hayallere dönüştüren şarkılarını, hayatındaki önemli anlardan ve etrafında cereyan eden olaylardan etkilenip yazdığını ifade ediyor.

Tunuslu şarkıcı, beş dil konuşuyor ve bu dillerde şarkı söylemeyi seviyor. Mathlouti, kendine ait bir bohçasının olduğunu ve başka sesleri keşfetmeyi sevdiğini dile getiriyor.

 

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi

Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı 

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAKIN