İstanbul Bilgi Üniversitesi “Formsuz” sergisine ev sahipliği yapıyor

İstanbul Bilgi Üniversitesi “Formsuz” sergisine ev sahipliği yapıyor

1.248 views
0
PAYLAŞ

 

İstanbul Bilgi Üniversitesi santralistanbul Enerji Müzesi, 12 – 31 Mayıs tarihleri arasında “Yeni Medya Sanatında Akışkan Gerçekçilik” temasını konu edinen “Formsuz” sergisine ev sahipliği yapıyor.

Türkiye’den ve Sırbistan’dan sanatçıların katılımıyla gerçekleşecek olan serginin küratörlüğünü Derya Yücel ve Una Popovic üstleniyor.

Baris Mengutay  Bizimoglan 2013 Digital animasyon-imge

Geleneksel resim, heykel gibi sanat yapıtları “gerçek”liği yorumlarken yeni dijital teknolojiler sundukları düzeneklerle sanat yapıtını gerçekliğin bir simülasyonu haline getirdi. Dijitalleşme yalnızca gündelik yaşamı değil sanatsal, kültürel ve toplumsal ufkumuzu da büyük ölçüde genişletti.

Başlığını, Georges Bataille’ın kuramlaştırdığı “L’informe / formless” kavramından alan sergi, günümüz dünyasına ve sanatına, Sırbistan ve Türkiye’den katılan sanatçıların üretimleri ile odaklanıyor.

Bilgisayar animasyonu, dijital resimler, video sanatı, internet sanatı, dijital yerleştirme gibi örneklerin gösterileceği sergi, teknolojiyle üretilen yeni medya sanatı ve geleceğin sanat algısı üzerine ipuçları veriyor.

Belgrad Çağdaş Sanat Müzesi ve İstanbul Bilgi Üniversitesi, Sanat ve Kültür Yönetimi Programı işbirliğinde gerçekleşen sergide; Ansen Atilla, Barış Mengütay, Dejan Grba, Dorijan Kolund?ija, Elif Öner&Vincent Rozenberg, Gizem Karakaş, Nemanja La?i?, Ozan Türkkan, Stevan Koji?, Yağız Özgen, Yetkin Yılmaz ve Zorica ?oli?’in yeni medya sanat üretimleri yer alacak.

12 Mayıs 2014 Pazartesi günü, 17:00-20:00 saatleri arasında santralistanbul Enerji Müzesi Giriş Salonu’nda izleyici ile buluşacak olan sergi kapsamında 22 Mayıs Perşembe günü saat 10:00-14:00 arasında müzenin konferans salonunda Derya Yücel,  Ebru Yetişkin ve sanatçıların katılımıyla bir konferans düzenlenecek.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAKIN