İDSO’da bu hafta Marek Pijarowski rüzgârı esecek

İDSO’da bu hafta Marek Pijarowski rüzgârı esecek

608 views
0
PAYLAŞ

 

İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası (İDSO) Nisan ayının ilk konserinde 4 Nisan Cuma günü Caddebostan Kültür Merkezi’nde sevenleriyle buluşacak. Her hafta değişen konser programıyla sanatseverlerin sevgi ve ilgisini kazanan İDSO’nun bu haftaki konserinde Şef Marek Pijarowski yönetecek, konserin solistliğini ise Recep Gümüş (Fagot), Sibel Kumru Pensel (Flüt) ve  Ayşegül Kirmanoğlu (Klarinet) yapacak.

 

Her hafta değişen konser programıyla dinleyicilerinin karşısına çıkan İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası’nı bu hafta Şef Marek Pijarowski yönetecek.  Wroclaw’da dünyaya gelen Pijarowski, ortaokuldayken çeşitli enstrümanları çalmayı öğrenmiştir. Piyano (asıl enstrümanı), keman, obua ve org bu enstrümanlar arasında yer almaktadır. Profesyonel kariyeri 1974 yılında Wroclaw Ulusal Filarmoni’nin asistan şefi olduğunda başlamıştır. Aynı yılın Aralık ayında Katowice’deki Polonya Şeflik Yarışması’nda Silesian Devlet Filarmoni’nin orkestra şefliği birincilik ve özel ödülünü kazanmıştır. Pijarowski, 2006 yılında Varşova’da Fryderyk Chopin Müzik Akademisi’nde Şeflik Profesörlüğü unvanını almıştır. Katowice’de Grzegorz Fitelberg Uluslararası Orkestra Şefliği Yarışması’nın jüri üyesidir ve Bialystok’ta Witold Lutoslawski Uluslararası Genç Orkestra Şefleri Yarışması’nın kurul başkanıdır.

İDSO konseri J.Pauer’in ‘Fagot Konçertosu’ ile başlayacak. Neoklasik besteci, piyanist ve orkestracı onun üretken çıkışı ve canlı tarzı ile bilinen J.Francaix’in ‘Flüt ve Klarinet için Konçerto’ eseri ile devam edecek

Konserin solistliğini yapacak olan Recep Gümüş, 1982’de,iki kez sınıf atlayarak ”pekiyi” derece ile mezun oldu ve “İDSO”ya katıldı. 30 yılı aşkın sanatçı memuriyetinin yanı sıra bir süre de “İ.Ü. Devlet Konservatuvarı”nda ek ücretli hocalık yapmıştır. Solistik faaliyetlerinin yanı sıra hobi olarak bestecilik ve aranjman aktivitelerinde de bulunmaktadır.

Solist Sibel Kumru Pensel, 11 yaşında İstanbul Belediye Konservatuarı’nda flüt eğitimi almaya başlamıştır. Fransız Hükümeti’nden aldığı 5 yıllık bursla eğitimine Fransa’da devam etmiştir. Nantes Devlet Konsevatuarı’ndan altın madalya alarak mezun olan sanatçı, Ecole Normal de Musique de Paris’den konsertistlik diplomasi almıştır. Pensel, Nice Devlet Konservatuarı ve Üniversitesi’nde profesör olarak görev yapmaktadır.

Konser, besteci, piyanist, org onun yetişkin hayatı boyunca Paris’te çalışan ve müzik öğretmeni olan C. Franck’ın ‘Re minör Senfonisi’ ile sona erecektir.

 

Tarih   : 4 Nisan 2014

Yer      : Caddebostan Kültür Merkezi

Saat    : 20.00

 

Tarih   : 11 Nisan 2014, Cuma

Yer      : Fulya Sanat Merkezi

Saat    : 20.00

 

 

 

ŞEF: OLA RUDNER

SOLİST: EMRE ŞEN (PİYANO)

PROGRAM:                   BESTECİLER                              ESERLER

F. CHOPIN                 PİYANO KONÇERTOSU NO. 2

L. v. BEETHOVEN               SENFONİ NO.1

 

 

Müzikseverler, artık İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası konser biletlerini www.biletix.com adresinden alabilmektedirler. 

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAKIN