Efsane Başkan Süleyman Seba’nın hayatı kitap oldu

Efsane Başkan Süleyman Seba’nın hayatı kitap oldu

863 views
0
PAYLAŞ

 

Beşiktaş JK’nın gelmiş geçmiş en büyük ve en saygıdeğer başkanlarından biri olan Süleyman Seba’nın 88 yıllık ömrünün hikayesinin anlatıldığı “Beşiktaş’ın Dervişi Süleyman Seba” isimli kitabın tanıtım toplantısı yapıldı. Kabataş Erkek Lisesi Eğitim Vakfı Feriye Kültür Sitesi’nde düzenlenen toplantıya Seba ailesi, kitabın yazarı Rıdvan Akar, Beşiktaş Jimnastik Kulübü Başkanı Fikret Orman, BJK İkinci Başkanı Ahmet Nur Çebi ve Yönetim Kurulu üyeleri katıldı.

Fikret Orman_800x531

Usta gazeteci Rıdvan Akar tarafından kaleme alınan kitapta, siyah-beyazlı takıma hayatını adayan ve büyük başarılara imza atan Beşiktaş’ın Onursal Başkanı Süleyman Seba’nın sevinç, üzüntü, başarı, tevazu ve kalp kırıklıklarıyla dolu 88 yıllık ömrünün hikayesi anlatılıyor.

Süleyman Seba’nın futbol hayatına başlayarak Beşiktaş’la tanışması, 16 yıllık başkanlık sürecinde Beşiktaş’a kazandırdığı başarılar, 40 yıl boyunca hizmet ettiği Milli İstihbarat Teşkilatındaki görevi, titizlikle koruduğu özel yaşamı ve  ailesine dair merak edilen her şeyin anlatıldığı “Beşiktaş’ın Dervişi Süleyman Seba” kitabı Rıdvan Akar’ın 3 senelik titiz çalışması sonucu hazırlandı. Bu çalışma için Süleyman Seba’yla sekiz saatlik röportaj yapılırken, Beşiktaş ve Türk Spor tarihi üzerine onlarca kitap kaynak olarak kullanıldı. Yaklaşık 4 bin arşiv fotoğrafının tarandığı belgeselde, 16 saatlik görüntü arşivi ayıklandı. Kitap için 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’den Hikmet Çetin’e, Rahmi Koç’tan Mit kökenlilere, Beşiktaş’a değer katan futbolculardan ezeli dost kulüplerinin başkanlarına kadar 100’e yakın isimle söyleşi gerçekleştirildi.

Onursal Başkanımız Süleyman Seba için ‘Beşiktaş’ın makus talihini değiştiren kişi’ tanımında bulunan Beşiktaş Jimnastik Kulübü Başkanı Fikret Orman; “Süleyman ağabeyimle birlikte çalışmış onunla çeşitli kurumlarda, dönemlerde görev yapmış değerli büyüklerim, ağaberylerim, ev sahipliği yapan Kabataşlı arkadaşlarımızı ve özellikle buna emek döken dostum Rıdvan Akar’a hepinize camiam adına hoş geldiniz diyorum. Öncelikle bugün sağlık sorunlarıyla aramızda bulunamayan camiamızın Onursal Başkanı Süleyman abiye geçmiş olsun diyorum. Ona acil şifalar diliyorum. Bugün Beşiktaş camiası için çok önemli bir gün, Onursal Başkanımız Süleyman Seba’nın 88 yıllık hayatını konu alan çok değerli gazeteci dostumuz Rıdvan Akar’ın kaleme alarak ölümsüzleştirdiği kitabını tanıtma günümüz. Süleyman ağabey, sadece Beşiktaş için değil Türk sporu içinde çok önemli bir figürdür. Siyah-beyazlı formayla 44 gol attı ancak başkanlığı döneminde Beşiktaş’a inanılmaz başarılar, inanılmaz tesisler kazandırarak Beşiktaş’ın makus talihini değiştiren kişi oldu. Başkanlığı döneminde 21 tane takımımız kupa getirdi. Fedakarlıkları ve emekleri unutulmayacaktır. Camiamıza yaşattığı mutlulukları Allah’tan bizlere de nasip etmesini diliyorum. Bugün camiamın onurlu duruşu var ise biz bunu temsil ediyorsak Şeref Bey’ler, Süleyman ağabey ve Baba Hakkı gibi önemli insanlar sayesindedir. Onlara camiam adına minnettarım. Teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi.

Kabataş Erkek Lisesi mezunu olan Süleyman Seba’nın isteği üzerine kitabın geliri ile “Kabataşlılar Derneği Süleyman Seba Burs Fonu”nu hayata geçirilirken, “Beşiktaş’ın Dervişi Süleyman Seba” kitabı, ustanın 88. yaş günü olan 5 Nisan 2014 tarihinde tüm BJK Kartal Yuvaları’nda satışa sunulacak.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAKIN