Bir kültür ikonu olan dergi ve kapakları: The New Yorker

Bir kültür ikonu olan dergi ve kapakları: The New Yorker

3.720 views
0
PAYLAŞ

21 şubat 1925'ten beri çıkan The New Yorker dergisi Amerika'da entelektüelliğin demirbaşı olmuş vaziyette... Haftada 1 milyondan fazla satıyor. Adeta bir kült haline gelmiş kapaklarında ise asla fotoğraf kullanmıyorlar. Yalnızca illustrasyon kapak oluyor. Şu anki yayın yönetmeni Amerika'nın en başarılısı sayılan David Remnick. Hatta en güçlüsü de denebilir. Zira Anna Wintour The New Yorker dergisini çıkartan Conde Nast grubunun başına geldiğinde Conde Nast imtiyaz sahibinden şöyle telkin alır: "İstediğin dergiye kapaklarına karışabilirsin. Ama bir tek The New Yorker ve Vanity Fair'e karışamazsın.Onlar istediğini yapabilirler." David Remnick Pulitzer ödüllü bir gazeteci. Uzmanlık alanı Rusya.     

Fiction bölümü halen dünya edebiyatına yön veriyor. Bu bölüm ilk olarak Amerikan rüyasının simgesi olan, 1920'li yılların şatafatlı New York'unu anlatan The Great Gatsby'in yazarı  F. Scott Fitzgerald'i meşhur etti. Son yıllarda edebiyat dünyasına tanıttığı en önemli isimlerden biri de Haruki Murakami oldu. Dergi içeriğinde ayrıca Türkiye'de de Kitlelerin Bilgeliği adlı kitabı yayınlanan farklı bakış açılarına sahip ekonomist James Surowiecki'nin yazdığı finans köşesi, politika köşesi, denemeler, şiirler, etkinlikler ve haftanın dvd tavsiyeleri yer alıyor. Ayrıca dergide Amerika'da yaşayan yazar Elif Batuman'da zaman zaman yazıyor.

Dergi gerçek New york'lulara hitap ediyor adı üstünde... Her ne kadar entelektüelliğin zirvesi olarak görülsede aldığı reklamlar zenginlik düşmanı türk entelektüelini kızdıracak türden. Derginin ilk sayfalarında Prada, Gucci, Maserati, Hermes, Chanel gibi markaların reklamlarını görebilirsiniz.

Gelelim derginin efsanevi kapaklarına... Az önce bahsettiğimiz gibi her daim illustrasyon kapaklara yer veriyorlar. 1925'den beri bu böyle gidiyor. Seçimleri olağanüstü. Bu kapaklara dair almanak'ı çıksa da alsam diyen bir çok insan var. Bazı siteler The New Yorker kapaklarını basıp çerçeveleyerek satıyorlar. Bunu kapaklarının kültlüğünü bilen The New Yorker'da yapıyor. The New Yorker'in alışveriş sitesinden  beğendiğiniz kapağı istediğiniz ölçüde bastırıp alabiliyorsunuz. Ayrıca 365 günü farklı kapaklarla karşılayan bir takvimleri de piyasa sürülüyor. Kapakları Moda, New York, Müzik, Hayvanlar, Spor, Politika diye ayırma güzelliğini de yapmışlar. Başka hangi derginin kapakları böylesine talep görüyor?

The New Yorker 21 Şubat 1925 tarihinde şöyle bir kapakla çıkıyor.

Ve dergi bu ilk kapağa saygı amacıyla her yıl 21 şubat'a denk gelen haftada yine bu kapakla çıkıyor. Dergiyi kapaklarına göre tarihsel olarak yorumlamak da mümkün. Örneğin bu linkte 1925'ten 90'lara kadar olan tüm sayıların kapaklarını görebiliyorsunuz. The New Yorker çıkmaya başladığı tarihte New York en şaşalı yıllarını yaşıyordu. Kimilerine göre borsanın herkesi zengin ettiği bir dönem, kimilerine göre tarihin en büyük israfı, kimilerine göre ise caz çağı. Yani tam bir The Great Gatsby çağı. Bunu The New Yorker kapaklarından anlıyoruz zaten. 1929 büyük ekonomik krize kadar The New Yorker kapağı caz çağını anlatıyor. Şatafatlı hayatlar, şık kadınlar, şık adamlar, şampanya kadehleriyle kahkaha atan kadınlar, dans eden şık insanlar vs... 1930 tarihinden itibaren artık kapaklardaki adamların ve kadınların üstünde normal elbiseler görmeye başlıyorsunuz ve diyorsunuz ki The Great Gatsby çağı bitti mi. Bitmişti gerçekten de artık gerçek hayata dönmenin vakti geldiğini The New Yorker kapağı bize gösteriyordu. Zira kendi çamaşarını yıkayan ev hali giyimli bir adam resmedilmiş vaziyette.

Kapaklardan bir kaç örnek:

10 şubat 2014 -

15 eylül 2008 -

16 kasım 2009 -

21 mart 1925 -

1999 aralık'ın son haftası yılbaşı temalı kapağı: 

Samet Cambaz

samet@istanbulgunlugu.com

Twitter: @samet_c

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAKIN