Asi’deki Antakya, Mozaikler Şehrinde İlk Araştırmalar

Asi’deki Antakya, Mozaikler Şehrinde İlk Araştırmalar

1.133 views
0
PAYLAŞ

 

 

Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi galerisinde açılan “Asi’deki Antakya, Mozaikler Şehrinde İlk Araştırmalar” sergisinin kataloğu yayımlandı. Koç Üniversitesi Yayınları tarafından yayına hazırlanan kitapta, antik Antakya’nın tarihine, Antakya’daki ilk arkeolojik kazı çalışmalarına ve son dönem yapılan araştırmalara dair yazılar ve arşiv fotoğrafları, çağdaş fotoğraflar eşliğinde arkeoloji, tarih ve sanat meraklılarının ilgisine sunuluyor.

Kitap_Gorseli

Scott Redford tarafından derlenen kitaba alınan, bazıları aynı adlı sergide de sergilenen, 1932-39 yılları arasında Princeton Üniversitesi ekiplerince Antakya’da yürütülen ilk arkeolojik kazılara ait siyah-beyaz fotoğraflar, okuru sadece bir arkeolojik kazının geçmişine değil, bu büyülü şehrin 1930’lu yıllarına da götürüyor. Sekiz sezon süren kazı çalışmaları, gerçekleştirildiği yıllarda, bölgedeki en kapsamlı araştırma olma özelliği taşıyor. Fotoğraflar, çalışmanın önemli bulguları arasında gösterilen, pek çoğu günümüzde Hatay Arkeoloji Müzesinde sergilenen dünyaca ünlü mozaikler ve antik Antakya’ya ait eserlerin keşfedilme sürecini belgeliyor. Yayın aynı zamanda, o yıllardaki kazı yöntemleri ve arşivleme teknikleri hakkında da dikkat çekici ipuçları veriyor.

 

Arka kapak yazısından:

1932 yılında kazma ve küreğin toprağa ilk vurulduğu andan itibaren arkeologlar, günümüz Antakya’sının sokakları, meydanları, bahçeleri altında saklı kalmış başka bir büyülü şehrin kalıntılarını ortaya çıkarmaya başladılar. Roma evlerinin mozaiklerinde de betimlenen ve şehrin en önemli simgelerinden biri olan zeytin ağaçları, köklerinde antik resim sanatının en etkileyici eserlerini saklıyorlardı…

Ve böylece Roma İmparatorluğu’nun en görkemli şehirlerinden biri gün ışığına çıkmış oldu. Asi’deki Antakya, Mozaikler Şehrinde İlk Araştırmalar, bu ilk arkeolojik keşiflerin hikâyesini, yazılar ve fotoğraflarla anlatıyor, ayrıca Antakya’da bugün devam etmekte olan arkeolojik kazılar hakkında bilgiler veriyor.

 

Künye Bilgisi :

Asi’deki Antakya, Mozaikler Şehrinde İlk Araştırmalar

Derleyen: Scott Redford

Yazarlar: Shari Kenfield, Tina Najbjerg, Christopher Moss, Hatice Pamir

Yayın Danışmanı: Murat Akar

Proje Editörü: Çiçek Öztek

Çeviri: Azer Keskin, Tuna Şare

Redaksiyon: Çiçek Öztek, Nina Ergin

Kitap Tasarımı: Sinan Kılıç, Alef Yayınevi

Türkçe yayın hakları: Koç Üniversitesi Yayınları, 2014

1. Baskı: İstanbul, Şubat 2014

Boyut:  23×28 cm, siyah-beyaz fotoğraf, antik Antakya haritası

s. 272

Kategori: Arkeoloji • Sanat Tarihi • Fotoğraf

Fiyatı:  70 TL

 

 

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAKIN