José Carreras dakikalarca ayakta alkışlandı

José Carreras dakikalarca ayakta alkışlandı

525 views
0
PAYLAŞ

 

 

Grammy ödüllü efsanevi tenor José Carreras, soprano Simge Büyükedes ve orkestra şefi David Gimenez eşliğinde unutulmaz bir opera gecesiyle, Cumartesi  gecesi, Zorlu Center PSM’de hayranlarıyla buluştu.

 

6 yaşındayken ünlü Amerikalı tenor Mario Lanza’ya hayranlığıyla müziğe ilgi duyan ve amatör bir bariton olan dedesi Salvador Coll’un desteğiyle piyano ve ses eğitimi alarak müzik hayatına merhaba diyen José Carreras, 8 yaşında konservatuvar eğitimine başladı. Ünlü tenor ilk sahnesini 11 yaşında Gran Teatre del Liceu’da aldı. 1970’te Nabucco ve Lucrezia Borgia ile yaptığı çalışmalarla ses getiren ve 1971 yılında Parma’nın en prestijli yarışmalarından Voci Verdiane’yi kazandı. İlk kez İtalya’da sahne alarak müzik kariyerinde hızla ilerleyen Carreras, bu performansın ardından New York, San Francisco, Londra başta olmak üzere pek çok şehirde ünlü sopranolarla sahne alarak kısa sürede tanınırlık kazandı.

 

Kariyerinin en muhteşem performansına 1990 Fifa World Cup öncesinde Placido Domingo ve Luciano Pavarotti ile sahneye taşıdıkları “3 Tenor” konseriyle yükselen Carreras bu konserle yaklaşık 2 milyon seyirciye ulaştı.

 

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAKIN