İDSO’dan “ Çanakkale Şehitlerini Anma Günü” Konseri

İDSO’dan “ Çanakkale Şehitlerini Anma Günü” Konseri

756 views
0
PAYLAŞ

 

İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası (İDSO) bu hafta duygu yüklü bir konsere imzasını atıyor. “18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Günü” kapsamında düzenlenecek olan İDSO konseri, 28 Mart Cuma günü Fulya Sanat Merkezi’nde gerçekleşecek. İDSO’nun bu haftaki konserini Şef Ender Sakpınar yönetecek, konserin  Solistliğini ise  Nicolas Koeckert yapacak.

“Çanakkale Şehitlerini Anma Günü” konseriyle İDSO, vatan toprakları için kanını dökmüş yurdun dört bir yanından gelen “Ölümsüz Mehmetçik”leri anacak. Konser Şef Ender Şakpınar yönetiminde gerçekleşecek. Sakpınar,1978 yılında Ankara Devlet Konservatuvarı Kompozisyon bölümünü Prof. Ercivan Saydam’ın öğrencisi olarak bitirmiştir.  Aynı yıl gittiği Fransa’da “ Ecole Normale de Musique de Paris”ten, yüksek armoni Kontrpuan, Füg dallarından ve 1982 yılından itibaren dört yıl süreyle de Fransız Hükümeti’nin burslusu olarak aynı okulun orkestra bölümünden birincilik ödülü alarak mezun olmuştur. Sakpınar, 2004 yılından buyana Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası’nın Orkestra Şefi ve Sanat danışmanıdır.

 

İDSO konser programı Romantik Dönem Rus Klasik bestecisi P. I. Çaykovski’nin ‘Piyano Konçertosu No.1’ eseri ile başlayacak. Konser M.Sun’un ‘Kurtuluş Ve Cumhuriyet Eserlerinden Seçmeler eseri ile sona erecektir.

 

Konserin solistliğini yapacak olan Nicolas Koeckert,  1979 yılında Münih’te ünlü bir müzisyen ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Uzun yıllardan beri uluslararası çapta önemli konser salonlarında performanslar sergilemektedir. 2001 yılında Novosibirsk Uluslararası Keman Yarışması’nı, en iyi yorum ve kültürel başarıyla kazanmış bir sanatçı olarak Koeckert, Moskova’da Uluslararası Çaykovski Yarışması’nı kazanan ilk Alman sanatçı olmuştur. Aynı yıl Bavaria eyaleti tarafından sanatsal gelişimi için ödüllendirilmiştir. Uzun yıllardan beri Koeckert, yurt içinde ve dışında düzenli bir şekilde masterclass dersleri vermektedir. Wien Üniversitesi Konservatuarı’nda 2011 kış döneminden bu yana Profesörlük yapmaktadır.

.

 

 

 

 

 

Tarih   : 28 Mart 2014

Yer      : Fulya Sanat Merkezi

Saat    : 20.00

 

Tarih   : 4 Nisan 2014, Cuma

Yer      : Caddebostan Kültür Merkezi

Saat    : 20.00

,

 

 

ŞEF: MAREK PIJAROWSKI

SOLİST: RECEP GÜMÜŞ (FAGOT)

SİBEL KUMRU PENSEL (FLÜT)

AYŞEGÜL KİRMANOĞLU (KLARİNET)

PROGRAM:                   BESTECİLER                               ESERLER

J.PAUER                                       FAGOT KONÇERTOSU

J.FRANÇAIX                                   FLÜT VE KLARİNET İÇİN KONÇERTO

C. FRANCK                                      RE MİNÖR SENFONİ

 

 

Müzikseverler, artık İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası konser biletlerini www.biletix.com adresinden alabilmektedirler. 

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAKIN