Yaratılış mitolojileri ve Olympos Tanrıları semineri başlıyor

Yaratılış mitolojileri ve Olympos Tanrıları semineri başlıyor

948 views
0
PAYLAŞ

Sanatseverlerin buluşma noktası Galeri Diani&Atölye Südor yepyeni atölye programı ile meraklılarını, yaratılış mitolojilerini ve Rönesans baş yapıtlarının Göstergebilim ışığında analizini incelemeye davet ediyor.

6

22 Şubat’ta başlayacak olan ilk 8 haftalık bölümde “Yaratılış mitolojileri ve Olympos Tanrıları’nın plâstik sanatlarda yansımaları” programı ile Zeus’un hırçın karısı Hera’dan, zekânın efendisi, masa başı tartışmalarının rakipsiz şampiyonu Athena’ya; buğdayın, darının, İlkbahar’da açan tomurcukların tanrıçası Demeter’den, neşenin, hazzın ve kahkahanın tanrısı Bachus’a kadar birçok söylen işlenecek ve bilinmeyen soruların yanıtları verilecek.

Öğretim Görevlisi Mehmet Sarıoğlu’nun eğitmenliğinde gerçekleşecek olan program; Cumartesi günleri, saat 10.30 ile 12.30 saatleri arasında yapılacak.

İkinci 8 haftalık bölüm olan “Göstergebilim ışığında Rönesans başyapıtlarının analizi” programı ile ise her hafta Rönesans’ın büyük ustalarından birinin dev tablosu ya da yontusu çözümlenecek. Program ilk sekiz haftanın bitmesiyle, 12 Nisan 2014’te başlayacak.

8 haftalık programın fiyatı: 500,00 TL

Mehmet Sarıoğlu hakkında

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Fransız ve Roman Dilleri Edebiyatı mezunu olan Sarıoğlu, yüksek lisans öğretimini ‘Dilbilim ve Mitolojik Göstergeler’ üzerine gerçekleştirdi. Université Libre de Bruxelles’da ‘Dilbilim ve Göstergebilim’ üzerine, tez aşamasına kadar doktora çalışmalarını yürüten Mehmet Sarıoğlu, çeşitli üniversitelerde öğretim görevlisi olarak çalıştı. Halen İstanbul Kültür Üniversitesi ‘Dış İlişkiler Bölümü’ne bağlı öğretim görevlisi olan Sarıoğlu, ‘Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde ve üniversiteye bağlı çeşitli fakültelerde ‘Fransız Dili ve Grameri’ dersleri ile ‘Political & Cultural Discourse and Analyses’ adı altında düzenlenen ‘Orta Çağ Metinleri ve Mitolojik Analizleri’ dersleri veriyor. Sarıoğlu ayrıca, üniversitenin ‘Sanat Fakültesi Bölümü’, ‘İletişim Tasarımı ve İletişim Sanatları Bölümleri’ne ‘Klâsik Yunan Mitolojisi, Mısır Mitolojisi ve Orta Doğu Mezopotamya Mitolojileri’ dersleri ile yine bu derslere bağlı olarak ‘Sanatsal Yapıtlarda Mitolojik Göstergeler ve Çözümlemeleri’ adlı dersler ve çeşitli film ve görseller (Tablo-Yontu ve Freskler) üzerine çözümleme dersleri de vermekte.

Mehmet Sarıoğlu, 2011 ders yılından başlayarak, halen sürdürdüğü ve yine aynı bölümleri kapsayan programlar içinde lisans ve yüksek lisans öğrencilerine; ‘Hümanizma’ adı altında Vatikan Sistine Chapelle’in Freskleri üzerine hazırlanmış ‘Analiz’ dersleri, Rönesans’ın büyük ressamlarının yapıtlarının göstergebilim ve mitoloji yardımı ile çözümleme derslerini de sürdürüyor.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAKIN