Usta tiyatrocu Macide Tanır anıldı

Usta tiyatrocu Macide Tanır anıldı

832 views
0
PAYLAŞ

Türk Eğitim Vakfı (TEV), Cumhuriyet tarihimizin yetiştirdiği en başarılı tiyatro sanatçılarından biri olan Macide Tanır’ı ölümünün 1. yılında kabri başında yakınları, tiyatrocu dostları, sevenlerinin katıldığı bir törenle andı.

MacideTanir
Macide Tanır

Tiyatronun çınarlarından biri olarak kabul edilen ve Tiyatronun Sevimli Cadısı olarak anılan usta oyuncu Macide Tanır, 6 Şubat’ta kabri başında malvarlığını bağışladığı Türk Eğitim Vakfı Yetkilileri, sevenleri ve tiyatrocu dostları tarafından anıldı.

Macide Tanır sanat yaşamı boyunca sayısı 50’yi aşan dünya tiyatro edebiyatının seçkin eserlerinin başrollerini oynadı. Bugüne kadar 65 ödül alan Macide Tanır, son olarak 17. Sadri Alışık Tiyatro Ödülleri’nde “Onur Ödülü”ne layık görülmüştü.

Yaşam amacı ülkemizin gelişmesi ve gençlerin iyi eğitim alması olan Macide Tanır, tüm mal varlığını Türk Eğitim Vakfı’na bağışladı.

Törende bir konuşma yapan TEV Genel Müdür Yardımcısı Güsel Bilal: “Macide Tanır’ın Türk gençliği için yapacağı çok şey vardı; onun için Türk gençliğinin eğitimi her zaman çok önemliydi ve bu sebeple de tüm varlığını vakfımıza bağışladı. TEV de onun vasiyetini yerine getirecek; bağışıyla başarılı ve maddi desteğe ihtiyacı olan Türk gençlerinin eğitimine destek olmak üzere burslar verecek ve Tanır’ın adını sonsuza kadar yaşatacaktır.”dedi.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAKIN