María Pagés ‘Ütopya’sı ile İBB Cemal Reşit Rey’de

María Pagés ‘Ütopya’sı ile İBB Cemal Reşit Rey’de

898 views
0
PAYLAŞ

Flamenkonun en güçlü kadın figürlerinden María Pagés, 1 Mart’ta son gösterisi ‘Ütopya’ ile İBB Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda İstanbullularla buluşuyor.

Şubat ayını birbirinden özel konser ve festivallerle tamamlayan İBB Cemal Reşit Rey Konser Salonu, Mart ayını da çok özel bir programla açıyor. Tüm zamanların en ünlü dansçılarından biri olan María Pagés, son gösterisi Ütopya ile İBB Cemal Reşit Rey’de sanatseverlerle buluşuyor.

Profesyonel kariyerine efsane haline gelmiş dünyaca ünlü dansçı Antonio Gades topluluğunda başlayan Pagés, ‘Carmen’, ‘El Amor Brujo’ ve ‘Flamenko’ gibi çeşitli projelerde yer aldı. Flamenko’da kendine has bir tarzı olan ve ‘sonsuz kollu dansçı’ olarak adlandırılan Pagés, 1990 yılında kendi kurduğu dans topluluğu ile çalışmalarını sürdürüyor.

‘Ütopya’ ise María Pagés’in son gösterisi olarak sanatsal ve etik açıdan hayata ayak uyduramamayı sorguluyor. Dayanışma, taahhüt, sürgün ve hayatın kısalığını irdeleyerek, insanın kainat düzeni içinde küçük kalışını, sefillikleri ve güzelliklerine karşı kayıtsızlığını sorgulayan bir eser oluyor. Gösterinin çıkış noktası olan değişimin hayal gücü ve ideallerin peşine düşmek, eserde en çok vurgulanmak istenen öğe oluyor.

Flamenko dansları Oscar Niemeyer’in çizimlerinin yaratıcılığıyla hareket ediyor ve gösteri için özel olarak hazırlanan ve canlı çalınan müziklerde gösteriyi zenginleştiriyor. Özellikle Oscar’ın imzasını taşıyan ve şarkıcı, şarkı yazarı Fred Martins’in söylediği  “Tranquilo com a vida” adlı samba şarkısıyla gösterileri renkleniyor.

 

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAKIN