İki Nobelli yazar Orhan Pamuk ve Mo Yan buluştu

İki Nobelli yazar Orhan Pamuk ve Mo Yan buluştu

1.592 views
0
PAYLAŞ

Nobel Edebiyat Ödülü’nü 2006’da kazanan Orhan Pamuk ile 2012’de bu ödülü kazanan Çinli Mo Yan İstanbul’da buluştu.

moyan pamuk 3
Mo Yan- Pamuk

Pasifik Ülkeleri ile Sosyal ve İktisadi Dayanışma Derneği (PASİAD) ve Türk-Çin Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (TÜÇSİAD) düzenlediği “Çin’den Türkiye’ye 100 Entelektüel” projesi kapsamında Türkiye’ye gelen Mo, gezisini sürdürüyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın destek verdiği bu projeyle bugüne kadar 94 entelektüel ağırlandı. Bu projenin en önemli misafiri Mo Yan’nin, Nobel Edebiyat Ödülü’nü aldıktan sonra ilk yurtdışı ziyaretini Türkiye’ye gerçekleştiriyor.

Mo Yan, bir haftalık gezi sürecinde en çok etkilendiğini söylediği Boğaz turunu yaptıktan sonra, akşam da ‘’dostum’’ dediği Orhan Pamuk ile bir araya geldi.

Orhan Pamuk-Mo Yan görüşmesi Pamuk’un evinde basına kapalı olarak gerçekleştirildi. 2008’de Pekin’de bir araya gelen iki eski dost, dün akşam Pamuk’un evinde hasret giderdi. İki Nobelli yazar, edebiyat başta olmak üzere birçok konuda görüş alışverişinde bulundu.

Mo, Türkçeye çevrilen Kızıl Darı Tarlaları kitabını imzalayıp, Pamuk’a verdi. Pamuk da Mo’yu Nobel ödülünden dolayı tekrar tebrik etti ve Nobel’in Asyalı birisinin almasından duyduğu mutluluğunu dile getirdi.

Pamuk’un çalışma ortamından çok etkilendiğini belirten Mo, Türkiye’nin en çok çeşitliliğine hayran kaldığını söyledi. Türkiye izlenimlerini paylaşan Mo, Türkiye’nin düşündüğünden çok daha fazla gelişmiş olduğunu dile getirdi.
Çinli yazar, şu an Nobel’den sonra ilk kitabını yazmakta olduğunu ifade ederek, en çok endişe duyduğu şeyin, yeni kitabının okuyucular tarafından eskiye oranla beğenilmemesi olduğunu ifade etti.
Görüşmede Mo ile Pamuk, birçok konuda ortak görüşlerini paylaştı. Mo, iyi yada kötünün yazar tarafından değil, olayları okuyucuya olduğu gibi aktarılıp, bunun okuyucular tarafından belirlenmesi gerektiğini kaydetti. Pamuk’un, Nobel aldıktan sonra hayatındaki ne gibi değişiklikler olduğu yönündeki sorusuna da Mo, Nobel’den sonra daha çok kişi tarafından tanındığını ve kendisini arayanların sayısının da arttığı şeklinde cevap verdi.İkili, daha sonra hatıra fotoğrafı çektirdi ve akşam yemeği yedi.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAKIN