Duru Tiyatro’dan nikah şekeri dağıtan bir düğün komedisi: ‘Şahane Düğün’

Duru Tiyatro’dan nikah şekeri dağıtan bir düğün komedisi: ‘Şahane Düğün’

1.387 views
0
PAYLAŞ

Duru Tiyatro Oyunculuk Atölyesinin sahnelediği ve sezon oyunu olarak Duru Tiyatro repertuarına alınan ‘Şahane Düğün’, oyunun Genel Sanat Yönetmeni Emre Kınay’a göre bir atölye oyununun çok ötesinde.

 

 Gizem-Volkan

 

 

 

Duru Tiyatro 2012-2013 Oyunculuk Atölyesi’nin sahneye koyduğu ‘Şahane Düğün’, 1 Mart Cumartesi günü saat 20.30’da beşinci kez tiyatroseverlerle buluşacak. Genel Sanat Yönetmenliğini Emre Kınay, Yönetmenliğini Coşku Cem Akkaya’nın üstlendiği ‘Şahane Düğün’, evleneceği gün yeni bir kadınla tanışan bir adamın çelişkilerini ve durumu kurtarma çabalarını esprili dille anlatan bir vodvil.

‘Şahane Düğün’ün en çarpıcı yanlarından biri ise, her biri farklı meslek sahibi olan atölye öğrencileri tarafından sahnelendikten sonra, tiyatro yönetimi kararıyla repertuara alınan ilk oyun olması.

Kimsesiz çocuklara yardim yapacaklar

İlk kez geçtiğimiz haziran ayında izleyiciye ‘merhaba’ diyen ve kapalı gişe sahnelenen ‘Şahane Düğün’ ekibinin katkıları, oyunu imece usulü bir başarıya taşıyor. Kendilerine veya ailelerinden kişilere ait olan takım elbise, gelinlik, nikah kostümü gibi ‘gerçek’ kıyafetlerle sahneye çıkan oyuncular, dekor ve kullanılan ana malzemeler için de ‘el emeği’ katkılarda bulunuyor.

Oyun sonlarında nikah şekeri dağıtarak izleyicilerine gerçek bir düğün hikayesi yaşatmak isteyen ‘Şahane Düğün’ oyuncuları, ilk üç oyunun tüm geliri ve bundan sonraki oyunlardan gelecek gelirin bir kısmını da kimsesiz çocuklara bağışlayacak.

Kinay: “Genç tiyatrocular için teşvik oldu”

‘Şahane Düğün’ün Genel Sanat Yönetmeni Emre Kınay, seyircinin oyundan çok memnun ayrıldığını belirterek, dikkat çeken bir değerlendirme yapıyor: “Öğrencilerimizden seyirciye çıkardığımız ilk ürün oldu ve bir atölye oyununun çok ötesinde… Kalitesi ve gidişatı ile ilgili çok memnunum. Tabii ki yönetmen Coşku Cem Akkaya’nın profesyoneliğinin katkısı var, ancak ekibin de ondan aşağı kalır yanı yok. Sahnelenen oyun için amatör denemez…”

Gelecek dönem kursiyerleri için de oyun sahneleme şansı olacağını belirten başarılı tiyatrocu, Duru Tiyatro’da şu anda 3 ayrı ekibin 3 oyun üzerinde çalıştığını ve bu oyunların da bahar aylarında sahneleceğini belirtiyor: “Şahane Düğün bir manada teşvik de oldu. Çünkü ben ‘Salonumuz var, sahneleriz’ diyordum. Bu ilk ekibimiz sayesinde yeni adaylar için cazibe arttı.”

‘ŞAHANE DÜĞÜN’ KONU:

Bill, evleneceği günün sabahı balayını geçireceği otel odasında tanımadığı bir kadınla uyanır. Bekarlığa veda partisinde içkiyi fazla kaçırdığından hiçbir şey hatırlamamaktadır. Birazdan gelecek olan nişanlısı Rachel’ın durumu anlamaması için sağdıcı Tom’dan ve otel hizmetçisi Julie’den yardım ister. Gelinin annesi Daphne’nin de karışmasıyla durum içinden çıkılmaz bir hal alır. Evlenmek üzereyken yeni bir kadınla tanışan bir adamın çelişkilerini ve durumu kurtarma çabalarını esprili bir dille anlatan oyun; aşk, ihanet, dostluk, çılgınlık, yalan-dolan, karmaşa dolu bir komedi…

 

Genel Sanat Yönetmeni: Emre KINAY

Yazan: Robin HAWDON

Çeviren: Eser BAŞARAN

Yöneten: Coşku Cem AKKAYA

Oyuncular: Coşku Cem AKKAYA, Belit ŞENTÜRK, Volkan GÜREL, Gizem DİLEK, Enise AKAY, Eser BAŞARAN

Gelecek oyun: 1 Mart Cumartesi, Saat: 20:30 / Duru Tiyatro Ana Sahne

Biletler Duru Tiyatro Sahnesi’nde.

Tel: (0216) 338 5686

Adres: Dr. Esat Işık Cad. No: 84 Kadıköy Anadolu Lisesi Yanı Caferağa Mh. Moda/Kadıköy

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAKIN