Tarihin kapısı bu kez İsmail Gezgin’le aralanıyor!

Tarihin kapısı bu kez İsmail Gezgin’le aralanıyor!

500 views
0
PAYLAŞ

 

 

 

Kitaplarıyla arkeolojiye yeni bir ilgi uyandıran akademisyen ve yazar İsmail Gezgin, 22- 24 Kasım tarihlerinde Gümüşlük Akademi’nin Arnavutköy’deki şubesinde öğrencileriyle buluşuyor.

 43_resim13

Doğadan kültüre, kültürden sanata, sanattan mitolojiye gözümüzün gördüğü her yerde insan yaşamının izini süren İsmail Gezgin, şimdilerde Gümüşlük Akademi’de Arkeoloji dersleri vermeye hazırlanıyor.

Derslerinde öğrencilerine tarihin  tozlu sayfalarında dolaşma fırsatı sunan İsmail Gezgin, insan ırkının ilk çağlardan bu yana doğal çevreyle bağını tamamen koparmadan kendine yepyeni bir dünya yaratmasını her yönüyle irdeliyor.

Hiç kimsenin yalnız olmadığını ve insanın en eski atalarına görünmez iplerle bağlı olduğunu dile getiren İsmail Gezgin, “İnsan kendi hayatını yaşadığına inandığı noktada, türün yaşamını tekrar ediyor. Bu nedenle de birey, bir insanın yaşamında elde edeceği deneyimlerin ötesinde bilgi ve deneyime sahip. Çünkü o yaklaşık 4-4,5 milyon yıllık geçmişi olan bir türün günümüze taşınmış son halkası ve türün kültürel genetik mirasını taşımakla yükümlü” diyerek insan türünü geçmişi ile nasıl bağlantılı olduğunu bir kez daha gözler önüne seriyor.

Anadolu‘nun birçok yerinde arkeolojik kazılara katılmasının yanı sıra İzmir ve çevresinde yapılan arkeolojik yüzey araştırmalarında da görev alan İsmail Gezgin modern dünyanın, geçmişin üzerinde salındığına dikkat çekiyor.

İsmail Gezgin tarihin tozlu sayfalarındaki yolculuğuyla, insanlık tarihine ayna tutmaya devam edecek.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAKIN