Philip Roth’dan Hoşça Kal, Colombus ve Beş Öykü

Philip Roth’dan Hoşça Kal, Colombus ve Beş Öykü

1.026 views
0
PAYLAŞ

“Merhamet Adaleti Aşar”: Philip Roth’un Eskimeyen Öyküleri

Amerikan edebiyatının yaşayan en büyük isimlerinden Philip Roth, ilk kitabı Hoşça Kal, Columbus ve Beş Öykü yayımlandığında yalnızca yirmi altı yaşındaydı. Kitabın 1959 yılında National Book Award’a layık görülmesi, Roth’un yazarlık hayatında kazanacağı başarıların ilk işaretiydi.

hoscakal columbus

Ülkemizde Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan Hoşça Kal, Colombus ve Beş Öykü kitabına adını veren novella, “Hoşça Kal, Columbus”ta Roth genç bir çiftin aşkı üzerinden Amerikan-Yahudi orta sınıfına keskin bir ironiyle yaklaşıyor. Kitaptaki diğer öykülerden “Yahudilerin Dinden Dönüşü”nde bir Musevi din okuluna uğruyor ve bir çocuğun aklını kurcalayan soruların unutulmaz bir finale giden olayları tetikleyişini izliyoruz. “İman Muhafızı”nda bir çavuşun, askerlik mesleğinin katı kurallarıyla merhamet duygusu arasında bocalamasını, “Epstein”da yaşlı bir çiftin evliliklerinin geçtiği sınavı okuyoruz. “İnsanı Söylediği Şarkıya Bakarak Tanıyamazsın”, muzip bir okul ve arkadaşlık hikayesi olarak başlıyor ama devlet ve ideoloji hakkında “ciddi” yerlere varıyor. “Fanatik Eli”da ise, bir Amerikan kasabasının orta sınıf sakinlerinin en çok korktukları şeyle ‒köktendinci bir yabancıyla‒ karşılaşmaları din, ötekilik ve aidiyet üzerine, belki de Roth’un öykücülüğünün zirvesi sayılabilecek bir öyküye dönüşüyor.

“Merhamet adaleti aşar,” diye yazıyor Roth. Hoşça Kal, Columbus’taki her bir öyküde de, insani zaaflara yönelttiği derin şefkat sayesinde, bu sözün doğruluğunu kanıtlıyor.

Hoşça Kal, Colombus ve Beş Öykü
Philip Roth
Çevirenler: Ülkü Tamer – Deniz Koç
282 Sayfa, 19 TL
Yapı Kredi Yayınları

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAKIN