Melek Kobra ölümünün 74’üncü yılında anılacak

Melek Kobra ölümünün 74’üncü yılında anılacak

1.151 views
0
PAYLAŞ


1930’ların tiyatro, sinema ve operet oyuncusu Melek Kobra, ölümünün 74’üncü yılında, Tiyatro Boyalı Kuş tarafından, Sahne Cihangir’de düzenlenecek bir etkinlikle anılacak.

melek_kobra (4)
Melek Kobra

Türkiye’nin ilk profesyonel feminist tiyatro topluluğu Boyalı Kuş, 26 Kasım Salı günü, hayat hikayesi son oyunları Melek’e konu olan, Melek Kobra’yı anacak. 1930’ların tiyatro, sinema ve operet oyuncusu Kobra’nın 74’üncü ölüm yıldönümü nedeniyle Sahne Cihangir’de gerçekleştirilecek anma saat 21:30’da başlayacak. Gecede ünlü besteci Muhlis Sabahattin Ezgi’nin kızı, ünlü kadın bestecilerden Neveser Kökdeş’in yeğeni, Türkiye ve dünya güzeli Keriman Halis Ece’nin kuzeni, dublaj kralı olarak bilinen Ferdi Tayfur’un eşi Melek Kobra’nın hatıratından bazı bölümler okunacak.

 

Toto Karaca, İsmail Dümbüllü, Şevkiye May gibi isimlerle çalışan sanatçının hayat hikayesi araştırmacı Gökhan Akçura’nın sahafta bulduğu Osmanlıca günlükler sayesinde ortaya çıkmıştı. 24 yaşında hayata veda eden Kobra’nın sıra dışı yaşamını Rüstem Ertuğ Altınay oyunlaştırdı. Yönetmenliğini Jale Karabekir’in, dramaturjisini Nelin Dükkancı’nın üstlendiği tek kişilik oyunda Melek karakterini başarılı oyuncu Yeşim Koçak canlandırıyor. Daha önce Anna Karenina, Mutfak Söyleşileri, Marat Sade, Mefisto ve Martı gibi zor oyunların üstesinden başarıyla gelen Koçak, Melek’te sergilediği sahne performansıyla da tiyatro eleştirmenlerinden tam not aldı.

 

 

MELEK KOBRA HAKKINDA

Toto Karaca, İsmail Dümbüllü, Şevkiye May gibi isimlerle çalışan 1930’ların tiyatro, sinema ve operet oyuncusu Melek Kobra, Söz Bir Allah Bir (1933), Milyon Avcıları (1934) gibi sinema filmlerinin yanı sıra ünlü Ayşe Opereti’nde de oynadı. 15 yaşındayken Cumhuriyet Gazetesi tarafından organize edilen güzellik yarışmasına katıldı. Bir yıl sonra katıldığı bir başka yarışmada kuzeni Keriman Halis dünya güzeli seçildi. Adalet Cimcoz’un erkek kardeşi Ferdi Tayfur ile evlenen Kobra, eşinden etkilenerek uyuşturucu kullanmaya başladı. Muhsin Ertuğrul’la sahne aldığı Kral Lear isimli oyunda ağzından kan gelmesi üzerine tüberküloz olduğu anlaşıldı ve sahnelerden uzaklaştı. Cerrahpaşa Hastanesi ve Yakacık Sanatoryumu’nda gördüğü tedavilerin ardından 24 yaşında yaşama veda etti. Sabahattin, Ezgi, Tayfur ve Kobra olmak üzere dört farklı soyadı kullanan Melek’in hastanede tuttuğu günlükler ölümünden 67 yıl sonra araştırmacı-yazar Gökhan Akçura tarafından bir sahafta bulunarak Hatıratım adıyla kitaplaştırıldı.

PROGRAM:
Tarih: 26 Kasım 2013 Salı
Saat: 21.30
Yer:Sahne Cihangir

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAKIN