İstanbul Ticaret Odası’ndan ‘Korsan Kitap Alma, Hırsızlığa Ortak Olma’ kampanyası

İstanbul Ticaret Odası’ndan ‘Korsan Kitap Alma, Hırsızlığa Ortak Olma’ kampanyası

632 views
0
PAYLAŞ

İstanbul Ticaret Odası (İTO), 2-10 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek 32. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı’nda korsan yayıncılığa karşı bilinçlendirme kampanyasına destek verecek.

 

İTO, fuar ziyaretçilerine “Korsan kitap alma, hırsızlığa ortak olma” sloganlarını taşıyan kitap ayracı, karton çanta ve bilgilendirme broşürleri dağıtımı yapacak.

 

İTO’nun hazırladığı bilinçlendirme broşüründe şu bilgilere yer verildi:

 

“Pek çok sektörde olduğu gibi yayıncılık sektörümüz de yıllardır ‘korsan’ sorunundan dolayı ciddi sıkıntılar yaşıyor. Bilginin, aydınlanmanın aracı olan kitap, korsan üretimin karanlığında boğulmamalı. Küçük maddi gerekçelerle ülkemizdeki 1.700 yayıncının ve yazarın emeğini çalmaya hiç kimsenin hakkı yok! Üstelik fikir ve eğitim hayatımıza zenginlik katan yayıncılık sektörü 2.5 milyar dolarlık iş hacmiyle, aynı zamanda binlerce insanın istihdam edildiği ve geçindiği lokomotif bir sektördür.

 

Korsan kitap fiili emek hırsızlığıdır. Korsan alınan her kitapla beraber, belki de bir yakınımızın ekmek kapısı olan işyerinin kapanmanın eşiğine geldiğini hiç kimse aklından çıkarmamalı. Nitekim 2013 yılının ilk yarısında el konulan korsan kitap sayısı 400 bini buldu. Savcı ve polislerden önce, kitap okurlarının; korsan kitap basanlara, okuyanlara ‘dur’ demesinin zamanı geldi, geçiyor. İstanbul Ticaret Odası olarak ülke ekonomimize çok büyük katkılar sağlayan yayın sektöründeki firmalarımızın yıllardır yaşayageldikleri bu soruna karşı herkesten duyarlılık ve sorumluluk bekliyoruz.”

 

İTO YAYINLARINA YÜZDE 50 İNDİRİM

 

İstanbul Ticaret Odası ayrıca prestij yayınlarını 32. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı’nda yüzde 50 indirimli satışa sunacak. İTO, 40’ı prestij olmak üzere toplam 155 farklı yayını ziyaretçileriyle buluşturacak. İTO yayınları, 3. Hol 501 B numaralı stantta sergilenecek. Fuarın uluslararası salon bölümünde ise 40 ülkeden 200 yayınevi yer alacak.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAKIN