Hazır kıyma denetim sonucu: “Yüzde 75 zehirlenme riski !”

Hazır kıyma denetim sonucu: “Yüzde 75 zehirlenme riski !”

659 views
0
PAYLAŞ

İstanbul’da 10 ilçeden alınan 127 hazır kıyma örneğinin laboratuvar ortamında incelenmesi sonucunda; hazır kıymanın üretim ve saklama koşulları sebebiyle %75 gibi büyük bir oranda hastalık ve zehirlenme riski taşıdığı ortaya çıktı. %38’inin ise hiçbir şekilde tüketilmemesi gerekiyor.

 

Son dönemde, gıda güvenliğine yönelik vatandaşın bilgilendirilmesi çalışmaları yoğunlaşırken, gıda denetimi yapan kurumların da kontrolleri sıklaştı. Ancak, yapılan araştırmaların sonucu gıda güvenliği konusundaki bilinçsizliğimizin kanıtı niteliğinde.

Maliyeti düşürmek adına atık niteliğindeki birçok maddenin (sakatat, kemik, deri vb.) kıyma haline getirilmesinin yanı sıra, yapılan analizlerde çok yüksek oranda hayvansal yağ tespit edildi. Hazır kıymanın içinde olması gereken yağ oranı %20 iken, laboratuar sonuçları %30’lara çıkabiliyor. Etin çok hızlı bakteri üretmesinin yanı sıra kullanılan yüksek yağ oranları damar tıkanıklığı, obezite, kalp ve böbrek hastalıklarının baş sebeplerinden biri

Kıymada yapılan tüm hileler, tüketicilerin kıyma alırken ve kıymalı ürünleri tüketirken dikkat etmesi gereken hususlar, üreticilerine uygulanan cezai işlemler konularını konuşmak üzere sizi Tatlıses Gıda Genel Müdürü Gıda Mühendisi Sayın Elif Attepe ile özel haber çalışması için bir araya getirmeyi isteriz.

 

** Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, yapılan laboratuar analizleri sonrasında  %20’nin üzerinde hayvansal yağ tespit edilen üreticilere 13 bin TL para cezası uyguluyor.

 

 

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAKIN