Festivalde “Anadolu’dan Sahneler”’e muhteşem dünya prömiyeri

Festivalde “Anadolu’dan Sahneler”’e muhteşem dünya prömiyeri

627 views
0
PAYLAŞ

 

Dünyaca ünlü sanatçıları ve grupları Antalya’da buluşturan 14. Uluslararası Antalya Piyano Festivali’nde dünya prömiyeri heyecanı yaşandı. Antalya Piyano Festivali’nin siparişi üzerine Muhiddin Dürrüoğlu tarafından bestelenen “Anadolu’dan Sahneler “ isimli eser dünyada ilk kez festival seyircisi ile buluştu. Eser ilk seslendirilişinde sanatseverler tarafından ilgiyle karşılandı. Dürrüoğlu’nun çocukluğundaki tren yolculuklarından esinlenerek klarinet , piyano ve çello için bestelediği eser, Fazıl Say ve festivale ithaf edildi. Klasik müzik dergisi ‘Andante’ adına yapılan ve Antalya Kültür Merkezi’nde gerçekleşen gecede Kheops Ensemble sahne aldı.Grup; Anadolu’dan Sahneler eserinin “Muş Garı “bölümü ile bis yaparken, izleyicilerde parçayı söyleyerek sanatçılara eşlik etti.Konser sonrasında Büyükşehir Belediyesi Meclis üyesi Deniz Filiz ve festivalin ana sponsoru olan Volkswagen’in binek araç pazarlama müdürü Çağrı Öztaş kuliste sanatçıları tebrik ederek kendilerine birer plaket verdi.

IMG_8245

Kheops Ensemble & Andante Gecesi

Muhiddin Dürüoğlu ( piyano), Ronald Van Spaendonck (klarinet) ve Marie Hallynck (cello) ‘dan oluşan Kheops Ensemble yorumlarıyla olduğu kadar eğlenceli sahne performanslarıyla da beğeni topladı. Topluluk gecede ilk olarak L.v.Beethoven’ın “Op. 11 si bemol majör klarinet, çello ve piyano için trio “ eserini seslendirdiler. Ardından Dürrüoğlu’nun bestelediği “Anadolu’dan Sahneler”’in dünya prömiyeri gerçekleşti.Konserin ikinci yarısında ise Fazıl Say’ın çello ve piyano için bestelediği Dört Şehir isimli eserden Sivas bölümü seslendirildi. Kheops Ensemble gecede izleyiciler için son olarak G. Gerschwin’in “Mavi Rapsodi” ve N. Rota’nın “ Klarinet , çello ve piyano için trio” ‘sunu yorumladı.
Festival Aziza Mustafa Zadeh caz trio ile devam etti

 

Festival Aziza Mustafa Zadeh ve Caz Trio’sunun konseriyle devam etti. Fusion ve caz türündeki eserleriyle tüm dünyada büyük ilgi gören Zadeh; piyanosunun yanı sıra güçlü sesiyle de dinleyenleri büyüleledi. 24 Kasım Pazar günü saat 20:00’de Antalya Kültür Merkezi’nde gerçekleşen konserde sanatçıya Ralf Cetto (bas) ve Simon Zimbardo ( vurmalılar) eşlik etti. Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği, sanat yönetmenliğini Fazıl Say’ın yaptığı Uluslararası Antalya Piyano Festivali , Volkswagen ana sponsorluğunda 30 Kasım tarihine kadar devam edecek. “Şehirde Müzik Var” sloganı ile festival, 14’üncü yaşında da sanatseverlere unutulmaz bir müzik şöleni yaşatmaya devam ediyor.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAKIN