“Dikkatli İzleyiniz!”

“Dikkatli İzleyiniz!”

643 views
0
PAYLAŞ

Seramik sanatçısı ve akademisyen Aygün DİNÇER KIRCA, ikinci kişisel sergisi, “Dikkatli İzleyiniz!” ile seramiğin kırılma sonrası reenkarnasyonuna değiniyor.

 Fragile-Görsel_242x240

Gündelik hayatta sıklıkla kullandığımız seramik ve porselen nesnelerin ömürleri kırılmaları ile son bulur. Sofra seramiği konseptiyle sunulan sergide yer alan eserler, daha kullanıcısıyla buluşamadan ıskartaya ayrılan ürünlerden oluşmaktadır. Kullanılan nesnelerin ise yaşanmışlıkları ile paralel taşıdıkları başka anlamlar vardır. Kimisi bir yadigâr olarak nesilden nesile saklanır; ya birisi ile özdeşleşir, ya da sadece pahalı bir porselen yemek takımının bir parçasıdır ve kırıldığında hiçbir değeri kalmaz.

 

Aslında bir porselenin kırılması onu biricik kılar, sıradanlığından kurtarır. Kırılanlar, sergideki eserler gibi, tekrarlanması imkânsız yeni formlar olarak karşımıza çıkar.

 

Kullandığınız seramik nesnelere daha dikkatli bakmanızı fısıldayan “Dikkatli İzleyiniz!” sergisine davetlisiniz.

 

Sergi,  02-15 Aralık 2013 tarihleri arasında MSGSÜ Tophane-i Amire KSM Sarnıç Galeriler’de izlenebilir.

 

Aygün DİNÇER KIRCA Hakkında; 1977 yılında İstanbul’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamladı. 2000 yılında şimdiki adıyla, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Seramik ve Cam Tasarımı Bölümü’nden, 2004 yılında aynı üniversitenin Seramik Tasarımı Yüksek Lisans programından, 2012 yılında ise, “Endüstriyel Sofra Seramiğinin Sanat Nesnesi Olarak Yeniden Değerlendirilmesi” başlıklı tezi ile Seramik Tasarımı Sanatta Yeterlilik programından mezun oldu. 2010 yılında mesleki inceleme ve araştırma kapsamında Danimarka’da altı ay bulunan sanatçı, Ulusal ve Uluslararası birçok sergi ve atölye çalışmasına katılmıştır. Makedonya Resen Seramik Kolonisi seramik müzesinde, Türk Seramik Federasyonu ve Hacettepe Üniversitesi seramik koleksiyonlarında eserleri yer almaktadır. 2008’de ilk kişisel sergisi “Beyaz”ı, İstanbul’da Tophane-i Amire Binası, Sarnıç Galerisi’nde açtı. 2001 yılından itibaren Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Seramik ve Cam Tasarımı Bölümü’nün eğitim kadrosunda yer almaktadır. Türk Seramik Derneği üyesidir.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAKIN