Bülent Arınç, New York’ta Ahmet Güneştekin’i ziyaret etti

Bülent Arınç, New York’ta Ahmet Güneştekin’i ziyaret etti

572 views
0
PAYLAŞ

Amerika Birleşik Devletleri gezisini sürdüren Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Washington’dan sonra gittiği New York’ta ilginç bir ziyaret gerçekleştirdi. Arınç, Ahmet Güneştekin’in Marlborough Gallery’deki sergisinin açılışından bir gün önce, henüz sergi hazırlıklarının devam ettiği bir sırada galeriye ve Ahmet Güneştekin’e sürpriz bir ziyaret gerçekleştirdi. Son yıllarda uluslararası alanda Türkiye’yi başarıyla temsil edip dünya sanat camiasının dikkatlerini üzerine çeken Ahmet Güneştekin, 2012 yılının Mayıs ayında sanatçıları arasına katıldığı dünyanın en saygın çağdaş sanat kurumlarından biri olan Marlborough Gallery’nin New York merkezindeki ilk kişisel sergisi öncesinde gerçekleşen sürpriz ziyarette oldukça keyifli anlar yaşandı.

 

Bülent Arınç, Mezopotamya ve Anadolu mitolojisini çağdaş bir dille tuvale aktaran ve bu çalışmalarının yer aldığı önemli sergilerle Türkiye’nin potansiyel kültür hazinesini diğer dünya kültürleriyle buluşturan Güneştekin’in New York’ta gerçekleştireceği önemli sergiyi ziyareti sırasında tabloları tek tek inceledi. Arınç, ABD Büyükelçisi Namık Tan ile New York Başkonsolosu Levent Bilgen’in de aralarında bulunduğu kalabalık bir heyetle gerçekleştirdiği ziyaretinde, Marlborough Gallery direktörleri Pierre Levai ve Marcia Levine’la da tanışıp sohbet etti. Ahmet Güneştekin’den, tablolarında işlediği mitolojik öyküleri de dinleyen Arınç, serginin “İlyada Destanı” adlı başyapıtından oldukça etkilendiğini ifade ettiği değerlendirmesinde, “Türkiye’yi temsil eden bir sanatçının, Marlborough Gallery gibi büyük bir sanat kurumu bünyesinde olup böylesine önemli bir sergi açması büyük bir başarıdır. Ülkemizin bu gibi başarılara ihtiyacı var.” dedi.

 

Türkiye’nin uluslararası çağdaş sanat alanında önemli bir atılımı olarak gördüğünü ifade ettiği Ahmet Güneştekin sergisinin açılışında bulunamayacağı için ayrıca üzüntü duyduğunu dile getiren Bülent Arınç, Güneştekin’i ve Marlborough Gallery direktörlerini tebrik edip kendilerine teşekkür ettikten sonra beraberindeki heyetle birlikte sergi alanından ayrıldı.

 

“Ahmet Güneştekin: Son Dönem Resimler” başlıklı sergi, 4 Ocak 2014 tarihine kadar ziyaret edilebilecek.

 

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAKIN