Blues Festival 24’ün Bursa durağında konser coşkusuna albüm heyecanı karıştı

Blues Festival 24’ün Bursa durağında konser coşkusuna albüm heyecanı karıştı

2.708 views
0
PAYLAŞ

 

Blues coşkusunu 24. kez tüm Türkiye ile birlikte paylaşmak için yola çıkan Blues Festival 24’ün on dördüncü durağı Bursa oldu. Bursa Suare’de gerçekleştirilen ve Blues’un ödüllü isimlerini ağırlayan konser, Bursalı müzikseverlerin yoğun ilgi ve beğenisi ile karşılanırken, aynı zamanda büyük bir sürprize de ev sahipliği yaptı. Blues Festival’in, 24. yılını taçlandıran özel bir albüm olan “Blues ile Birlikte Hayata”nın ilk canlı performansları, Bursalı müzikseverlerle paylaşıldı. Blues Festival 24 sanatçıları Jimmy Burns ve Katherine Davis ile caz, soul, R&B, bossa nova ve pop tarzlarındaki özgün müziğiyle ülkemizin gelecek vaat eden sanatçılarından Elif Çağlar’ ın turne öncesinde Chicago’da kaydettikleri albüm, Bursalı müzikseverlerden tam not aldı.  

Jimmy_Burns_Band_Blues_Festival_24
Jimmy Burns-Band Blues Festival 24

Blues coşkusunu tüm Türkiye ile birlikte paylaşmak için 24. kez yola çıkan Blues Festival 24’ün on dördüncü durağı Bursa oldu. Bursa Suare’de 22 Kasım gecesi gerçekleştirilen konserde sahneye ilk olarak Jimmy Burns Band” ve “Katherine Davis” çıktı. Chicago Blues, Gospel ve Boogie Jazz tarzlarının önde gelen vokalisti; başarılı müzisyen, söz yazarı, oyuncu ve öğretmen “Katherine Davis” muhteşem sesi ve performansı ile Bursalı müzikseverleri büyüledi. Çağdaş Blues müziğinde kendine has benzersiz bir ses yaratmış ödüllü sanatçı Jimmy Burns de, gitarist David Antonio Herrero, bas gitarist Ari David Seder ve davulcu Andrew Terrill Thomas’tan oluşan grubu Jimmy Burns Band” ile Bursalı festivalseverleri Blues ezgileri ile coşturdu.

“Blues ile Birlikte Hayata” albümünden parçalar ilk kez Bursa’da söylendi

Bu güzel gecede Bursalı müzikseverleri, muhteşem bir müzik ziyafetinin yanı sıra bir de sürpriz bekliyordu. Jimmy Burns ve Katherine Davis, 1 – 9 Ekim 2013 tarihleri arasında Chicago’da stüdyoya girip, “Blues ile Birlikte Hayata” adlı albümü birlikte kaydettikleri Elif Çağlar’ı sahneye davet etti ve albümden şarkıları ilk kez canlı olarak Bursalı müzikseverlerle paylaştı. Müzik hayatına adımını attığından beri farklı ve yenilikçi projeleriyle gelecek vaat eden müzisyen, şarkıcı, besteci, söz yazarı ve yapımcı Elif Çağlar, Blues’un yıldızlarına Blues Festival 24 Bursa sahnesinde eşlik ederek, festivalin 24. yılını taçlandıran yeni albümün ilk performansını da gerçekleştirmiş oldu. 20 Kasım Çarşamba günü tüm Türkiye’de satışa çıkan ve içinde 4’ü Türkçe ve 4’ü İngilizce olmak üzere toplam sekiz parça yer alan “Blues ile Birlikte Hayata” albümünden Bluestanbul ve Come on in parçaları ilk kez Blues Festival 24 Bursa sahnesinde söylendi. Blues’un ustaları ve onlara eşlik eden Elif Çağlar’ın performansı Bursalılar’dan tam not aldı.

Ünlü Blues ustası “Estarabim” söyledi, Bursa coştu

Bursalı müzikseverler bu sürprizli ve keyifli performansın ardından, çağımızın en ünlü Blues sanatçılarından biri olan Joe Louis Walker ile buluştu. “Between A Rock And A Hard Place” albümü ile 2010 Yılın Albümü ödülü de dâhil olmak üzere dört büyük Blues ödülünün sahibi olan ve 43 kez bu ödüllere aday gösterilen Joe Louis Walker ve beş kişilik grubu, repertuarlarına, Anadolu rock müziğinin büyük ustası Erkin Koray’ın efsane şarkılarından biri olan “Estarabim”i de aldı ve Bursalı festivalseverler için seslendirdi. Ünlü Blues sanatçısı ve grubunun, sergilediği Türkçe performans, Bursa’da büyük beğeni ile karşılandı. Tüm salon hep bir ağızdan şarkıya ve gruba eşlik etti.

Jimmy_Burns_Elif_Caglar_Blues_Festival_24
Jimmy Burns-Elif Caglar Blues Festival 24

Blues Festival, 24. yılında 17 ilde Blues coşkusu yaşatacak

Blues Festival 24 kapsamında Denizli, Antalya, Konya, Kayseri, Mersin, Adana, Hatay, KKTC, Gaziantep, Diyarbakır, Trabzon, Samsun, Eskişehir, Bursa, Balıkesir, Çanakkale ve Edirne olmak üzere 17 ilde konser düzenlenecek.

Blues Festival 24 Programı

 • 1 Kasım 2013, Cuma Denizli Anemon Denizli Otel
 • 2 Kasım 2013, Cumartesi Antalya Ramada Plaza Otel
 • 3 Kasım 2013, Pazar Konya Dedeman Otel
 • 5 Kasım 2013, Salı Kayseri Hilton Kayseri
 • 7 Kasım 2013, Perşembe Mersin Mer-Yat Merada Center
 • 8 Kasım 2013, Cuma Adana HiltonSA
 • 9 Kasım 2013, Cumartesi Hatay Anemon Antakya Otel
 • 11 Kasım 2013, Pazartesi KKTC Jasmine Court Hotel – Disco
 • 13 Kasım 2013, Çarşamba Gaziantep Dedeman Otel
 • 15 Kasım 2013, Cuma Diyarbakır Liluz Otel
 • 17 Kasım 2013, Pazar Trabzon Zorlu Grand Hotel
 • 19 Kasım 2013, Salı Samsun Büyük Samsun Oteli
 • 21 Kasım 2013, Perşembe Eskişehir 222 Park
 • 22 Kasım 2013, Cuma Bursa Bursa Suare
 • 23 Kasım 2013, Cumartesi Balıkesir Asya Pamukçu Termal Otel
 • 25 Kasım 2013, Pazartesi Çanakkale Kolin Hotel
 • 26 Kasım 2013, Salı Edirne Margi Otel

23 yıllık Blues yolculuğu

23 yıl boyunca aralıksız olarak Efes Pilsen’in sponsor olduğu ve Pozitif Live organizasyonuyla gerçekleştirilen Efes Pilsen Blues Festival, yeni yasa ve düzenlemeler doğrultusunda alkollü içecek sektöründe faaliyet gösteren firmaların etkinliklere ürünlerinin marka, amblem ya da işaretlerini kullanarak sponsor olamaması nedeniyle artık Pozitif Live tarafından gerçekleştirilecek. 23 yılda, 90 grup ve 278 sanatçıyı ülkemizde ağırlayan Efes Pilsen Blues Festival, toplam 379 konserle 450 bin 700 müziksevere Blues coşkusu yaşatmış Türkiye’nin en uzun soluklu müzik festivaliydi.

SANATÇI BİLGİLERİ

Jimmy Burns ve Grubu hakkında

Gitarist, vokalist ve söz yazarı olarak karşımıza çıkan Jimmy Burns, R&B ve soul müzik türlerini Delta kökleriyle birleştirerek çağdaş Blues müziğinde kendine has benzersiz bir ses yaratmıştır. 1943’te Mississipi’de doğan Burns erken yaşta müziğe olan ilgisi ile kısa zamanda kendi ritmini yakalayarak Amerika ve yurtdışında adından söz ettirmeyi başardı. Sokak aralarında çalınan Blues müziği ve kiliseden yükselen tınılar ona gelecek yıllarda sergileyeceği başarının ilham kaynağı oldu. 60’larda R&B’den Soul’a geçiş yapan Burns, Minit, Tip Top ve Erika gibi plak şirketlerinden single yayınladı ve grubu Fantastic Epic ile turnelere çıktı. 90’lar itibariyle kendini tekrar Blues’a adayan Burns, Chicago’da Smokedaddy’s’de çalmaya başladı ve kısa bir süre sonra Delmark Plak şirketinden Bob Koester ile bir albüm çıkarmak üzere anlaşma imzaladı. “Leaving Here Walking” yayımlandığı andan itibaren hit parça olmakla birlikte çok ulusal ve uluslararası ödüle layık görüldü. Amerika, Kanada, Avrupa, ve Japonya’da turneleyen Burns üç Delmark albümü sahibi ve günümüz Blues’un en etkin temsilcilerindendir. Burns’un yeniden oluşturduğu grubu Jimmy Burns Band ise gitarist Anthony Palmer, bas gitarist E.G. McDaniel ve davulcu Bryant “T” Parker’dan oluşmaktadır.

 

Katherine Davis hakkında

Başarılı müzisyen, söz yazarı, oyuncu ve öğretmen Katherine Davis, kendine özgü müzikal tarzını ailesinden gelen zengin müzik kültürü ve müzisyenlerin varlığı ile ortaya çıkardı. Annesi caz performansçısı ve opera sanatçısı bir ailenin kızıydı. Davis de bunu fırsat bilerek kariyerini müzik ekseninde çizdi. Davis, kadın vokallerin gücüne inanan bir sanatçıydı ve Ella Fitzgerald, Pearl Bailey, Nancy Wilson, Dinah Washington, Brook Benton, Howlin ‘Wolf, Muddy Waters, Mahalia Jackson, Etta James ve Aretha Franklin gibi efsane isimleri dinleyerek onlardan ilham almayı başardı. Genç yaşta yeteneğinin farkına varan Davis, kendisini bir anda şov dünyasının içinde buldu. Olağanüstü bir ses tonuna sahip olan Davis bu gücüyle her seferinde hayranlarını etkilemeyi başardı. Chicago’daki Southport Records tarafından yayınlanan ilk albümü Dream Shoes ve kendi plak şirketi Katy ’D’ Records’un kritikler tarafından başarı bulunması rekabet dolu müzik sektöründe ona sonsuz kapılar aralamayı sağladı. Müzikal standartlara ve sınırlara karşı gelen Katherine Davis, kendine özgü güçlü ve kalıcı tarzıyla Amerikan müziğinde yeni bir dönemin başlangıcına ilham kaynağı olmuştur.

 

Joe Louis Walker hakkında

Joe Louis Walker, San Francisco’nun Fillmore bölgesinde doğdu. Öğrencilik yıllarında müziğe başlayan Walker, 60’lardan bu yana kariyerini devam ettiriyor. Ödüllü gitarist ve yetenekli söz yazarı Walker kariyerinin ilk yıllarında ağırlıklı olarak kilise müziğine merak sardı. 1975 – 85 yılları arasında San Francisco Devlet Üniversitesi’nde İngilizce ve Müzik bölümlerinde eğitim aldı. 1985’te New Orleans Jazz & Heritage Festival’inde sahne alırken, kendini sadece Gospel müziğiyle kısıtlamayıp Blues çalmaya başladı. 1986’da Hightone Records Walker’in ilk albümü “Cold Is The Night”i yayınladı. Blues, Gospel, R&B ve Rock’u kapsayan albüm ülke çapında müzikseverlerin dikkatini çekti. Kariyeri boyunca 23 albüm yapan, “Between A Rock And A Hard Place” ile 2010 Yılın Albümü Ödülü de dâhil olmak üzere dört Blues müzik ödülünün sahibi olan ve 43 kez bu ödüllere aday gösterilen Walker, sayısız kez ulusal ve uluslararası turneye çıktı.

 

Elif Çağlar hakkında

1980 doğumlu Elif Çağlar, İstanbul Bilgi Üniversitesi Müzik Bölümü’nde, caz kompozisyonu eğitimi aldı. “Roxy Müzik Günleri” birincisi grubu “Bagdat Avenue” ile “1-10” isimli bir albüm çıkardı. 2006’da, caz performansı üzerine lisansüstü eğitim almak için gittiği ve yaşayan efsane Sheila Jordan’ın öğrencisi olduğu New York, Queens College bünyesindeki “The Aaron Copland School of Music”ten ödülle mezun olan ilk Türk oldu. Uluslararası İstanbul Caz Festivali, 22. Akbank Caz Festivali, 2012 Bratislava Caz Günleri, 3. Priştine Caz Festivali, 2012 One Love Festivali, CUNY Big Band Festivali, 2013 Lüksemburg Autumn Leaves Caz Festivali gibi birçok prestijli festivalde sahne aldı. Geniş kitlelerce beğeni toplayan, “NU-DC Records” etiketli “M-U-S-I-C” isimli albümü, Türkiye müzik tarihinde bir kadın caz vokalistinin tüm söz, müzik ve aranjmanlarını yazdığı, ilk İngilizce albümdür.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAKIN