Antik A.Ş.’den Çağdaş Sanat Müzayedesi

Antik A.Ş.’den Çağdaş Sanat Müzayedesi

1.200 views
0
PAYLAŞ

1928’den 2013’e 1928’den günümüze Modern ve Çağdaş Türk sanatının ustaları müzayedede..

Çağdaş Türk resminin usta isimlerinden Hale Asaf, Nejad Melih Devrim, Mübin Orhon, İlhan Koman, Cevat Dereli, Ali Çelebi, Orhan Peker, Burhan Uygur, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Burhan Doğançay, Mehmet Güleryüz ve birçok değerli sanatçıya ait eserler 23 Kasım Cumartesi günü Antik A.Ş.’de gerçekleşecek müzayedede satışa sunuluyor.

burhan doğançay
Burhan Doğançay

Müzayedenin önemli eserleri arasında yer alan Hale Asaf’ın “otoportresi” ilk kez gün ışığına çıkıyor. Modern Türk resminin dönüm noktası eserlerinden biri olarak gösterilen 1928 tarihli ve imzalı tuval üzerine yağlıboya çalışma 100,000 TL açılış fiyatıyla satışa sunulacak.

hale asaf 33_185x240
Hale Asaf

Müzayedede öne çıkan diğer eserler arasında 1960 tarihli Mübin Orhon imzalı görkemli bir soyut çalışma, 1954 ve 60 tarihli Nejat Melih Devrim imzalı tuvaller, Ferruh Başağa’dan sıradışı bir soyut çalışma, Erol Akayavaş’ın farklı dönemlerinden çalışmalar ve Mehmet Güleryüz’ün 1986 yılından eserleri ile Orhan Peker “kedi”, İhsan Cemal Karaburçak, Mustafa Ata, Ergin İnan, Abdurrahman Öztoprak, Zekai Ormancı, Selim Turan, Burhan Uygur ve Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun önemli eserleri yer alıyor.

Müzayedede Çağdaş Türk heykel sanatının usta isimlerine özel bir bölüm ayrılmış, İlhan Koman’ın ünlü “Yürüyen Derviş” heykeli (125,000 TL açılış fiyatı) ve bronz çalışmaları, Kuzgun Acar, Meriç Hızal, Seyhun Topuz, Koray Ariş ve Osman Dinç gibi değerli heykeltıraşların önemli eserleri koleksiyoncuların beğenisine sunuluyor.

MUBİN
Mübin Orhon

Önde gelen güncel sanatçılarımızdan Canan Tolon müzayedede 3 eseri ile yer alırken, Kemal Önsoy imzalı görkemli tuvaller, Ahmet Elhan’dan “Ayasofya”, Azade Köker ve Selma Gürbüz’ün “kadın” konulu tabloları da koleksiyoncuları heyecanlandıracak eserler arasında yer alıyor.

23 Kasım Cumartesi günü Antik A.Ş.’nin Maçka’da bulunan müzayede salonunda gerçekleşecek 279. müzayedeyi Olgaç Artam yönetecek. ”Müzayedede yer alan eserler, çağdaş Türk sanatının tarihsel sürecine ışık tutan çok değerli bir seçki oluşturuyor. Modern Türk resim sanatından çağdaş heykel sanatımıza, 1928’den günümüze değerli sanatçılarımızın özenle seçilmiş eserleri bir araya geldi.” diyen Artam, bu eserlerin bir arada görülmesinin büyük bir şans olduğunu belirtiyor ve tüm sanatseverleri müzayede öncesinde eserleri görmek için Antik A.Ş.’ye davet ediyor..

Satışa sunulacak eserler  18-23 Kasım tarihlerinde Antik A.Ş. sergi salonlarında görülebilir. 23 Kasım Cumartesi Saat 15:00’da Antik Palace’da gerçekleşecek müzayede değerli imzalara ait eserlere sahip olabilmek için bir fırsat niteliğinde.  www.antikas.com sitesinden  online kataloga ulaşılabilir, (0212) 236 24 60 telefon numarasından müzayede ile ilgili bilgi alınabilir.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAKIN