Yeryüzü Doktorları Kosovalı çocukların ‘sessiz’ çağrısına ‘kulak’ veriyor

Yeryüzü Doktorları Kosovalı çocukların ‘sessiz’ çağrısına ‘kulak’ veriyor

439 views
0
PAYLAŞ

Yeryüzü Doktorları 16-19 Temmuz’da Kosova Prizren’de faaliyet gösteren Nena Teresa İşitme ve Konuşma Engelliler Okulu’na gidiyor. Kosova’dan gelen talep üzerine 6 Kişilik Gönüllü Sağlık Ekibi 4 gün boyunca okulda yaşları 3 ila 23 arasında değişen 103 öğrenciye gerekli muayene ve testleri yaparak işitme cihazlarının adaptasyonunu sağlayacak. 17 Temmuz’da aralarına Dış İşleri Bakanının eşi Uzm. Dr. Sare Davutoğlu’nun da katılacağı ekip resmi görüşmelerde de bulunacak.

Yeryüzü Doktorları Kosova Prizren’de 1951’den beri faaliyet gösteren Nena Teresa İşitme ve Konuşma Engelliler Okulu’na gidiyor. 16 Temmuz’da yola çıkacak olan Gönüllü Sağlık Ekibi 4 gün boyunca okulda yaşları 3 ila 23 arasında değişen 103 öğrenciyi muayene ve tedavi edecek. 17 Temmuzda ekibe, Yeryüzü Doktorları Gönüllüsü olan Uzm. Dr. Sare Davutoğlu katılacak. Mayıs 2013’te Kosova Meclisi Sağlık Komisyonu Başkanı Fikrim Damka, Kosova Meclisi Milletvekili Hamza Balje ve Kosova Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu Başkâtibi Gülşen Bölükbaşı Yeryüzü Doktorları’nı ziyaret etmişti.

Mayıs 2013’te Kosova Meclisi Sağlık Komisyonu Başkanı Fikrim Damka, Kosova Meclisi Milletvekili Hamza Balje ve Kosova Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu Başkâtibi Gülşen Bölükbaşı Yeryüzü Doktorları’nı ziyaret etmişti. Kosova Meclisi Sağlık Komisyonu Başkanı Fikrim Damka Yeryüzü Doktorları’nı yeryüzünün sağlık hizmetlerinden yoksun coğrafyalarına sunmuş olduğu tıbbi yardımlardan dolayı kutlayarak, Gönüllü Doktorları, sağlık sistemi sıkıntılarının sürdüğü Kosova’da sağlık alanında yeni projeler üretmeye davet etti. Damka, Kosova’da özellikle dezavantajlı grupta olan engelli çocuklar için sağlık imkânlarının yeterli olmadığını ifade ederek Nena Teresa İşitme ve Konuşma Engelliler Okulunda çocuklara yönelik yapılacak çalışmaların önemini vurguladı.

Prizren Nena Teresa İşitme ve Konuşma Engelliler Okulu 1951′ den bu yana faaliyet gösteriyor. Okuldaki, Avrupa’dan bazı ülke ve kuruluşların bağışladığı birçok işitme cihazı gerekli ölçümler yapılamadığından ve cihazların kullanımı bilinmediğinden uzun bir süredir atıl durumda bulunuyor. Ekipte yer alan kulak burun boğaz hastalıkları uzmanlarının muayene edeceği öğrenciler, götürülen cihazlarla odyometristler tarafından ileri düzey testlere tabi tutulacaklar ve cihazların çocukların kullanımı için adaptasyonu ve eğitimi yapılacak. İleri düzey müdahale gereken çocukların tedavileri planlanacak.

TİKA ve Yeryüzü Doktorları bağışçılarının desteğiyle Kosova’ya giden Yeryüzü Doktorları gönüllü sağlık ekibinde Kadın Sağlıkçılar Dayanışma Derneği – KASAD – yönetim kurulu üyeleri Uzm. Dr. Sare Davutoğlu ve Prof. Dr. Fatma Tülin Kayhan da bulunuyor. İki KBB uzmanı ve iki odyometristin yer aldığı ekipteki diğer işimler şunlar; Doç. Dr. Hayriye Karabulut, Odyometrist Ebru Şahan İşler ve Levent Küfeciler, Yeryüzü Doktorları İkinci Başkanı Uzm. Dr. Havva Sula ve Program Asistanı Nergiz Tanhan. Gönüllü Sağlık Ekibi’ne katılım için yapılan başvurulardaki yoğunluk sebebiyle ekibin bir kısmının kura ile belirlendiği bildirildi.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAKIN