Yaz aylarında sağlıklı beslenmek için peynir tüketin

Yaz aylarında sağlıklı beslenmek için peynir tüketin

728 views
0
PAYLAŞ

Muratbey Peynirleri Beslenme Danışmanı Prof. Dr. Garipağaoğlu, peynirin vücut için önemli olan protein, yağ, başta kalsiyum olmak üzere birçok mineral ve vitaminden zengin bir besin kaynağı olduğunu söyledi.

Prof_Dr_Muazzez_Garipagaoglu

Medipol Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı ve Muratbey Peynirleri Beslenme Danışmanı Prof. Dr. Garipağaoğlu, yaz aylarında sağlıklı beslenmenin yolunun peynir tüketiminden geçtiğini söyledi.

Peynirin vücut için önemli olan protein, yağ, başta kalsiyum olmak üzere birçok mineral ve vitaminden zengin bir besin kaynağı olduğunu belirten Prof. Dr. Muazzez Garipağaoğlu, peynirin doymuş yağ  (tereyağı) ve tuzdan zengin bir besin maddesi olduğunu ifade etti. Bu nedenle, doymuş yağı azaltmak ya da doymuş yağdan uzak durmak isteyen kalp-damar hastalarının, kilo kontrolü ya da zayıflama diyeti yapanları az yağlı ya da yağsız peynir türlerini tercih etmeleri öneren Garipağaoğlu, “Benzer şekilde tuzu azaltması ya da tuzdan uzak durması gereken tansiyon hastalarının, böbrek hastalarının, bir nedenle kortikosteroid türü ilaç (kortizol vb.) kullananların tuzsuz peynir türlerini tercih etmeleri önemlidir. Bu peynirlere örnek olarak tuzu ve yağ oranı azaltılmış, burgu peynir ve sürmeli peynir gösterilebilir.” dedi.

Peynirin zengin kalsiyum içeriği ile güçlü kemik ve dişlerin gelişiminde ve korunmasında önemli rol oynadığını da belirten Garipağaoğlu, şöyle devam etti: ”Peynirde bulunan yüksek miktardaki kalsiyum ayrıca yüksek tansiyondan korunmada yardımcıdır. Zengin ve kaliteli protein (esansiyel amino asitleri dengeli) içeriği ile çocukların büyüme ve gelişmesini de destekler. Peynir önemli bir yağ asiti olan konjuge linoleik asit (CLA) ile kansere karşı koruyucudur. Olgunlaşmış peynir laktoz (süt şekeri) içermez. Bu özelliği ile peynir laktoz intoleransına neden olmaz. Hatta laktoz intoleransı olan bireyler tarafından da rahatlıkla tüketilebilir. Zayıflamaya yardımcı olur. Miktar ve çeşitlilik bakımından sınırlı olan zayıflama diyetlerinde peynir, doygunluk ve çeşitlilik sağlar. Monotonluğu önler.”

Son yıllarda gelişen teknoloji sayesinde ülkemizde Burgu’dan Parmak peynire, Sürmeli’den Baharatlı çeşitlerine farklı tat ve yapıda birçok peynir üretildiğini belirten Garipağaoğlu, şunları kaydetti: “Farklı tat ve yapıdaki bu peynir seçenekleri sayesinde tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de peynir tüketimini artırmıştır. Böylece herkes damak tadına uygun bir peynir bulabilmekte ve zevkle tüketebilmektedir”

Garipağaoğlu, Ramazan’da oruç tutan bireylerin susamayı engellemek ve olası sağlık sorunlarından kaçınmak için tuzsuz peynir türlerini tüketerek oruçlarını daha rahat tutabileceklerini de sözlerine ekledi.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAKIN