“Yaşam koçluğu” artık meslek

“Yaşam koçluğu” artık meslek

572 views
0
PAYLAŞ

Çağı yakalamak, değişen dünyaya uyum sağlamak, iş stresini azaltmak, daha mutlu ve verimli bir hayata sahip olmak için seçenekler sunan “yaşam koçluğu”, gelişmiş ülkelerden sonra Türkiye’de de resmi meslekler arasına girdi.

gulsah sam orhan_800x572

Alınan bilgiye göre,” yaşam koçluğu” 26 Haziran 2013 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan “Koçluğun Uluslararası Meslek Standartları” ile Türkiye’de de meslek dalları arasındaki yerini aldı.

Ankara’da koçluk eğitimi veren saygın kuruluşlardan HelpA Akademi’nin Genel Koordinatörü, Psikolog Gülşah Sam Orhan, gelişmiş ülkelerde 10 yılı aşkın süredir meslek olarak tanımlanan yaşam koçluğunun, girişimleri sonucu ülkemizde de bir iş disiplini haline geldiğini kaydetti.

Milyonlarca kişinin başarısının altın anahtarı olan yaşam koçluğunun, bireyin potansiyelini kapasitesi doğrultusunda artırmayı amaçlayan, kişiye çözüm önerileri getirme noktasında yol arkadaşlığı yapan bir meslek olduğunu, aynı zamanda hedeflere daha kolay ulaşılmasını sağladığını ifade eden Orhan, şunları söyledi:

“Yaşam koçları psikolog ve psikolojik danışmanlardan farklı olarak sağlıklı bireylerle hedefe yönelik çalışmalar yapıyor. Bireylere yol haritası çiziyorlar. Yaşam koçluğu disiplininde geçmiş deneyimlerden çok gelecek planlamalarına önem verilerek bireyin hayatına düzen ve disiplin getirilmiş oluyor. Hızla gelişen Türkiye ve Türk ekonomisinde etkin çalışacak yaşam koçları kalkınma sürecini hızlandıracak, gelişimin ana dinamoları olacak.”

 

“İletişim becerisi olmalı”

 

Orhan, bu aşamada artık resmi meslek haline gelen koçluğun, işlerliğinin önemli olduğuna işaret ederek, “Başarılı bir yaşam koçunun mutlaka iletişim becerisine sahip olması gerekir. İletişim aşamasında yargılayıcı davranışlardan kaçınarak, empati kurabilmek çok önemli” dedi.

Eğitim esnasında kişisel yargı ve egoların engelleyici olduğunu belirten Sam, ”HelpA Akademi olarak Yaşam koçluğu, Öğrenci Koçluğu ve Satış Koçluğu eğitimleri veriyoruz. Eğitimlerimizde eğitmen adaylarımıza toplamda 6 gün eğitim programı sunuyoruz. Katılımın şart olduğu programda  Kuantum öğretisi çerçevesinde Temel Kuantum Yaşam Koçluğu eğitimiyle bireylere empatik dinleme ve bakış öğretilerek hayatlarını daha mutlu ve verimli yaşamalarını sağlıyoruz” diye konuştu.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAKIN