YAP İstanbul Modern: Yeni Mimarlık Programı etkinlikleri

YAP İstanbul Modern: Yeni Mimarlık Programı etkinlikleri

978 views
0
PAYLAŞ

Dans, konser, sinema…

 

YAP İstanbul Modern: Yeni Mimarlık Programı kapsamında İstanbul Modern’in bahçesinde  temmuz ayında bir dizi ücretsiz etkinlik düzenleniyor. 20. İstanbul Caz Festivali kapsamında 4 Temmuz’da saat 18.30’da To Be Continued Brass Band konseri, 5-6 Temmuz’da saat 14.00 ve 17.00’de Atmasyon Dans Kumpanyasıtarafından tasarlanan Entelektüel Eğlence – Le Faune ve Sufle başlıklı gösteriler ve 11 Temmuz’da saat 18.00’de bedensel ifade ve görsel sanatı bir araya getiren bir girişim olan boDig’in “Göğe Bakma Durağı”na özel tasarladığı performans izlenebilir.

photo 1

11-12-13 Temmuz tarihlerinde saat 21.30’da Sinema TV işbirliğiyle düzenlenen Fantastik Türkler başlıklı film programı, müze bahçesine kurulacak açık hava sinemasında görülebilir.  (Bilet fiyatı 8 TL.) 14 Temmuz’da 21.00’de ise 20. İstanbul Caz Festivali kapsamında Türkiye’de Caz? adlı belgesel gösterilecek.

İstanbul Modern, temmuz ayında uluslararası bir mimarlık etkinliğine de ortaklık yapıyor. Thinking The Edge – Water & Culture başlıklı program kapsamında 2,3, 4 ve 9 Temmuz tarihlerinde mimarlık öğrencilerine ve uzmanlarına yer veren panel ve atölye çalışmaları İstanbul Modern’de gerçekleştirilecek.

 

2-3-4-9 Temmuz 2013

Salı, 10.00 – 14.00, Çarşamba, 16.00 – 18.00, Perşembe, 18.00 – 20.00

Salı, 10.00 – 18.00

Thinking The Edge – Water & Culture

Uluslararası Mimarlık Etkinliği

YAP İstanbul Modern: Yeni Mimarlık Programı kapsamında, küratörlüğünü Paolo Belloni (Mimar, Politecnico di Milano) ve Ana Hidalgo (Mimar, ICOA İstanbul) yaptığı uluslararası mimarlık etkinliği THINKING THE EDGE – WATER & CULTURE İstanbul’a geliyor. Etkinlik, sınır alışkanlıkları, gerçeklik, malzeme, kültür, hafıza ve kimlik gibi kavramlar arasındaki dinamik etkileşimlere odaklanıyor. İstanbul Modern’in de ortakları arasında olduğu etkinlik kapsamında 10 farklı üniversiteden öğrenciler atölye çalışmalarına katılırken, katılımcı üniversiteler ve mimarlık sektöründen diğer aktörlerin “The Edge” temasını irdeleyecekleri ve kentlerin gelişimiyle birlikte mimarlık ve şehirciliğin bağlamını tartışacakları seminer ve yuvarlak masa toplantıları düzenleniyor.

Etkinlikler ücretsizdir. Konuşmalar İngilizce yapılacaktır.

Ayrıntılı bilgi için: www.thinkingtheedge.com

 

4 Temmuz saat 18.30

İstanbul Caz Festivali kapsamında To Be Continued Brass Band

TBC Brass Band olarak da anılan To Be Continued Brass Band, New Orleans sokaklarının ruhunu İstanbul’a taşıyor. 2002 yılında kurulan, brass band ve cazı bir araya getiren TBC Brass Band kısa zamanda New Orleans’ın efsanevi topluluklarından biri haline geldi. Bu başarılarıyla The Roots üyelerinin de dikkatini çeken ve onlarla yaptıkları işbirliğiyle de tanınan topluluk, “the second line” olarak adlandırılan New Orleans sokak cazının en önemli temsilcilerinden.

Joe Maize: trombon, Devin Vance: trombon, Darryl Parlow: trompet, Sean Micheal Roberts: trompet Eric Bogie Gordon: trompet, Bernard Bunny Adams: sousaphone, Darren Towns: bass drum, Edward Juicy Jackson: trombon,Glenn Finister Andrews: snare

5-6 Temmuz 2013

Cuma, 14.00 ve 15.00, Cumartesi, 17.00

Atmasyon Dans Kumpanyası

Steven Champs ve Dilek Dervişoğlu tarafından kurulan Atmasyon Dans Kumpanyası YAP İstanbul Modern: Yeni Mimarlık Programı kapsamında iki farklı çağdaş dans performansı yapıyor. Entellektüel Eğlence – Le Faune ve Sufle adlarını taşıyan performansların tasarımı kumpanya tarafından İstanbul Modern’in bahçesine özel olarak uyarlandı.

Etkinlikler ücretsizdir.

5 Temmuz 2013 Cuma, 14:00

Entelektüel Eğlence

 

Koreografi: Dilek Dervisoglu Champs

Performansçılar: Yasin Dogan, Pinar Özer, Steven Champs,

Burcu Guloglu, Dilek Dervisoglu Champs, Cemil Can Yusufoglu

Sanatsal İşbirliği:Yuri  Napoles Pereira

 

5 Temmuz 2013 Cuma, 15:00

Le Faune

Konsept: Bakteri, Aşk, 7.000.000 yıl ve bebek

Koreografi:Steven Champs

Performans:Steven Champs

Müzik:Claude Debussy

Sanatsal işbirliği: Dilek Dervisoglu Champs

 

*Vaslav Nijinsky düetinin The Faune Afternoon bölümünden

 

6 Temmuz 2013 Cumartesi, 17:00

Sufle

Koreografi: Dilek Dervisoglu Champs

Dans, Performans:  Yasin Doğan, Pınar Özer, Steven Champs,

Burcu Güloğlu,  Dilek Dervişoğlu Champs, Angéline  Champs

Müzik : Axwell, Eumig & Chinon

 

 

 

 

 

 

11 Temmuz 2013 Perşembe, 18.00

 

boDig

UYKUDAN

Konsept ve Uygulama:

Aylin Kalem

Beliz Demircioğlu Cihandide

 

Performansçılar:

Beliz Demircioğlu Cihandide

Can Kandara

Pınar Özer

Müzik: Can Ömer Uygan

BODIGBedensel ifade ve görsel sanatı bir araya getiren boDig, YAP İstanbul Modern: Yeni Mimarlık Programı’nın ilk geçici yapısı “Göğe Bakma Durağı” için tasarladığı performansla, kendi bakış açısının bedensel karşılaşma anlarını yaratıyor. İstanbul Modern’in bahçesinde yapılacak performansta kendini yok etme, hayata tutunma, uyum sağlama halleri, seçim ve zorunluluk üzerinden mekana ve zamana aktarılıyor.

boDig (Beden Odaklı İfadeler Girişimi), çağdaş ve dijital kültürde bedenin yeni ifade biçimleri üzerine yoğunlaşan, İstanbul merkezli bir sanat inisiyatifidir. Sanatsal anlayışı dans, performans, plastik sanatlar, tasarım, mimarî, yeni medya, mühendislik ve tıp gibi pek çok farklı disiplinden beslenir. boDig, bu çoklu disiplin anlayışıyla, çağdaş ve teknolojik bağlamda beden üzerine düşünsel ve sanatsal üretimde bulunur.

Etkinlik ücretsizdir.

 

11, 12, 13 Temmuz 2013, 21.00

 

Fantastik Türkler: İstanbul Modern’de Açık Hava Sineması

 

YAP İstanbul Modern etkinlikleri kapsamında Türk fantastik sinemasından üç filmlik bir seçki izleyici ile buluşuyor. Sinema TV işbirliğiyle düzenlenecek “Fantastik Türkler” başlıklı etkinlikte İstanbul Modern’in bahçesindeki açık hava sinemasında  her akşam farklı bir fantastik Türk filmi gösterilecek.

Bilet fiyatı 8 TL.

 

11 Temmuz Perşembe, 21.30

 

Zagor Kara Bela, 1971

Siyah-Beyaz, 74’
Yönetmen: Nişan Hançer

Oyuncular: Levent Çakır, Ece Cansel, Nevzat Açıkgöz

 

1961 yılında ilk kez yayınlandığı ülke İtalya’dan sonra dünyanın dört bir yanında beğeniyle okunan çizgi roman Zagor, Türkiye’de de bir yıl sonra okuruyla buluştu. 1971’de Türk sinemasına uyarlanan Zagor’un maceralarında “Baltalı İlah” olarak da tanınan kötülerin baş düşmanı Zagor’u, Levent Çakır canlandırmıştır. Zagor, bu serüveninde en yakın dostu “yağ tulumu” diye adlandırdığı Çiko ile birlikte Kızılderilileri öldüren, kara maskeli kötü adamın peşine düşer.  Kara Bela, öldürülen ailesinin intikamını almak isteyen, yarı deli bir karakterdir.

 atinisevenkovboy

12 Temmuz Cuma, 21.30

 

Atını Seven Kovboy, 1974

Renkli, 84’

Yönetmen: Aram Gülyüz

Oyuncular: Sadri Alışık, Figen Han, Sami Hazinses

Sadri Alışık’ın “Red Kit”i oynadığı ve konuşan atı Düldül ile yollara düştüğü filmde, Red Kit’in efsanevi haydut çetesi Dalton Kardeşler ile mücadelesinin komik ve absürd hikayesi anlatılıyor. ‘Atını Seven Kovboy’ mekanlarıyla, dekor ve kostümleriyle o dönem Amerikan westernlerinden esinlenilerek çekilen Yeşilçam’ın spagetti western’lerine iyi bir örnek.

13 Temmuz Cumartesi, 21.30

 

Şeytan, 1974

Renkli, 100’

Yönetmen: Metin Erksan

Oyuncular: Cihan Ünal, Canan Perver, Meral Taygun , Agah Hün

Metin Erksan imzalı, Türk korku sinemasının ilk örneklerinden olan ‘Şeytan’, Amerikan yapımı ‘The Exorcist’ (Şeytan) filminin ertesi yılki yeniden çevrimidir. Ayrılmakta olan bir çiftin 12 yaşındaki mutsuz kızları Gül, anlaşılmaz ve garip davranmaya başlayınca, bir ruh doktoru ve bir din adamı küçük kıza ne olduğunu anlamaya çalışır. Sonunda kızın içine şeytan girdiğini anlarlar ve şeytanı çıkarmak için uğraşırlar. Kızın içindeki şeytan ise var gücüyle direnmektedir.

 

 

 

 

14 Temmuz Pazar, 21.30

 

Türkiye’de Caz?

Yap İstanbul Modern, İstanbul Caz Festivali programında yer alan ve sinema formatındaki ilk çalışma niteliğinde olan “Türkiye’de Caz?” isimli belgeselin gösterimine ev sahipliği yapıyor.

İstanbul Modern’in bahçesinde gösterilecek belgesel, caz müziğinin ve müzisyenlerinin Türkiye’deki durumunu, gelişim evrelerini ve etkileşimlerini Türkiye’nin tarihiyle paralel olarak inceliyor.

Yönetmen: Batu AKYOL

Etkinlik ücretsizdir.

 

 

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAKIN