Ve bazı aşklar bitişiyle bile tarihi değiştirebilir!

Ve bazı aşklar bitişiyle bile tarihi değiştirebilir!

671 views
0
PAYLAŞ

Sıradışı bir yazar, sıradışı bir konu ve sıradışı bir aşk… İki Cami Arasında Aşk- Mihrimah ile Sinan romanıyla benzerine zor rastlanır bir satış başarısı yakalayan Mürvet Sarıyıldız’ın bu çok satan eseri güncellenmiş yeni baskısıyla artık Sayfa6 Yayınları’nda. Mimar Sinan’ın tensel aşktan tinsel aşka geçişinin serüvenini konu alan bu romanla, kırık dökük bir aşk hikâyesinin yüzyıllara meydan okuyan ve her gün önünden binlerce kişinin geçtiği anıtında sırlar perdesi aralıyor. 

s1375107205_iki_cami_arasinda_ask

Mürvet Sarıyıldız, Türk edebiyatının yakın dönemde eşine pek rastlanmayan yazarlarından biri… Mütevazı, sessiz sakin bir edebiyat âşığı. Üstelik elde edilmesi zor bir satış başarısı yakalayan bir öğretmen. İki Cami Arasında Aşk-Mihrimah ile Sinan, hepimizin yakından tanıdığı Mimar Sinan’ın pek bilmediğimiz öyküsüyle tanıştırdı bizleri: Sinan’ın kafatasının Cumhuriyet’in ilk döneminde mezarından incelenmek üzere çıkartılıp aynı gün sırra kadem bastığını bu kitapla öğrendik. Sinan’ın gördüğü rüyaların ölümsüz eserlerine ilham kaynağı olduğunu da… Tarih ile bugünü, romantizmle aşkı harmanlamayı ustalıkla başaran Sarıyıldız, bu serinin ikinci kitabı olan İki Cami Arasında Aşk-Kayıp Kafatası 2’de yine dehasıyla yüzyılları aşan eserler üreten Sinan’ın izini sürmeye devam etti.

 İki Cami Arasında Aşk-Mihrimah ile Sinan’da, büyük bir mimar ve dünyaca ünlü bir sanatçı olan Mimar Sinan’ın aynı zamanda umutsuz bir âşık olduğunu öğreniyoruz. Sinan, Mihrimah Sultan’a âşıktır. Ama umutsuz âşık Sinan olunca bu acıtan aşk hikâyesi, geriye hepimizin hayranlıkla baktığı mimari eserleri bırakmıştır: Mihrimah Sultan Camii ve Şehzade Mehmet Camii…

 Sinan, ay ve güneş kadar uzak ve ulaşması imkânsız sevdiğine öyle bir hediye veriyor ki, kavuşmak olanaksız, ayrılmak mümkün değil, tıpkı bu aşk gibi… Bir caminin üzerinden güneş batarken, diğerinin üzerinde ay yükseliyor. Kavuşamayan iki âşık, Sinan ve Mihrimah misali…

 Kurguyla gerçeği, romantizmle tarihi yine ustalıkla harmanlayan Mürvet Sarıyıldız’ın bu eşsiz romanını güncellenmiş yeni baskısıyla bir solukta okuyacak, son sayfalarında, en umutsuz aşkın bile içinde bir ışık taşıdığını öğrenecek ve belki de umutsuz aşklarınıza gülümseyerek bakacaksınız. Ama şu da bir gerçek ki, Sarıyıldız yine okurlarını çok şaşırtacak.

İki Cami Arasında Aşk-Mihrimah ile Sinan Sayfa6 Yayınları’ndan çıktı.

 Arka Kapaktan:

Sinan düşüncelere daldı, eskilere gitti, gecelere şerh düştü gözyaşlarından. Sabah gün doğmadan uyandı, doğan günden önce zamana koşmak istedi. Haykırmak istedi sevgilisine zamanın ne kadar yakıcı olduğunu. İçinde ne varsa her şeyi yakıp kül ettiğini.

Ne zaman dinledi onu ne de hayalindeki sevgilisi. Ağladı Sinan, sabaha karşı, gün doğmadan. Zamana yetişemeyeceğini anlayınca yeminler etti, aşkı üstüne. İçindeki ateşi yeryüzüne kazıyacaktı.

***

Kendi arzusuyla devşirilip payitahta getirilen Sinan’ın hayatı Karaboğdan Seferi sırasında değişecektir. On üç gün gibi kısa bir sürede sağlam bir köprü yapıp Osmanlı ordusunu saplandığı Prut bataklığından kurtarması ona mimarbaşı olma yolunu açar. Bu süre zarfında Kanuni ile Hürrem’in dillere destan aşklarının güzeller güzeli meyvesi Mihrimah Sultan’a da gönlünü kaptırır.

Ancak Sinan kırk sekiz yaşındadır ve üstelik de evlidir. Mihrimah Sultan ise Rüstem Paşa ile evlendirilecektir. Güneş de ay da tüm umutlarıyla birlikte batmıştır artık. Sinan’ın bu imkânsız aşkı yaşatmak için sultanını kalbine ve yaptığı eserlere gizlemekten başka çaresi kalmamıştır. Aşkının küllerinden iki cami vücuda getirir Sinan. Öyle ki bu camilerin birinde güneş batarken diğerinde ay doğmaktadır. Bu iki camide asırları aşan zamansız bir aşk her gün sonsuzluğa karışır.

İmkânsız bir aşka duyduğu umudun bir ustayı nasıl dünya çapında ünlü bir mimar haline getirdiğini daha önce de yüz binler satan bu kitapta okuyacaksınız.


YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAKIN