Türkiye sağlık turizminde dünyanın en iyisi olma yolunda

Türkiye sağlık turizminde dünyanın en iyisi olma yolunda

731 views
0
PAYLAŞ

Türkiye coğrafi konumu, doğal güzellikleri ve tarih öncesinden bu yana birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bir ülke olduğu içinde tarihi özellikleri ile bu zamana kadar çok sayıda turistin ilgi odağı olmuş ve olmaya da devam etmektedir. Bu özelliklerinden dolayı da Türkiye’de deniz, kış ve kültür turizmi en çok ilgi gören ve en fazla gelişen turizm dallarından olmuştur. Ancak, son yıllarda ülkemizde gelişen sağlık sektörüne paralel olarak ön plana çıkan yeni bir turizm dalı da sağlık turizmidir.

saglik-turizmi

Son yıllarda ülkemizde sağlık sektöründe meydana gelen yeni gelişmeler ve büyük atılımlar sayesinde Türkiye’deki sağlık sisteminin kalitesi ve verimliliği de artmıştır. Kamu ve özel sağlık kuruluşlarının sayısının ve hizmet kalitesinin artması, yetişmiş ve alanında uzman sağlık personellerinin olması ve son teknolojilerle donatılmış sağlık kuruluşlarının kaliteli hizmeti uygun fiyatlara sunması Türkiye’yi sağlık turizmi açısından ilgi odağı haline getirmiştir. Türkiye, bu özelliklerinin yanı sıra coğrafi konumu nedeniyle birçok ülkeden uçakla  rahat bir ulaşıma sahip bir ülkedir. Bu nedenle yurt dışından birçok medikal turist, hastanesine ve doktoruna karar verdikten sonra uçak biletlerini alıp, sağlık seyahati için Türkiye’yi tercih etmektedir.

Türkiye Sağlık Turizmi Geliştirme Konseyi’nin açıklamalarına göre Türkiye 2011 yılında yarım milyon hasta ile sağlık turizminde tüm dünyada 5.sırada yer almıştır. Almanya, Fransa ve Hollanda gibi gelişmiş ülkeler başta olmak üzere Irak, Yemen ve Afganistan gibi gelişmekte olan ülkelerden de çok sayıda sağlık turisti ülkemizi ziyaret etmektedir. Gelen hastalar en çok göz, diş, estetik, kanser, beyin cerrahisi, ortopedi ve kardiyoloji gibi bölümleri tercih etmektedirler.

Sağlık turizminin medikal, termal, spa ve wellness, ileri yaş turizmi, engelli turizmi gibi birçok çeşidi bulunmaktadır. Türkiye özellikle medikal, termal, spa ve wellness gibi sağlık alanlarında tercih edilmektedir.  İstanbul, İzmir ve Antalya illeri de en fazla medikal turist çeken şehirlerin başında gelmektedir.  Özellikle İstanbul medikal turizm anlamında en fazla turist çeken şehir olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bugün, uçak biletlerini alarak sağlık seyahati için Türkiye’yi tercih eden medikal turistler, hem kaliteli ve güvenli sağlık hizmetini uygun fiyatlara almakta, hem de Türkiye’nin doğal, kültürel ve tarihi güzelliklerini keşfederek de sağlık seyahatini güzel bir tatile çevirme fırsatı bulmaktadırlar.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAKIN