Tercihlerinizi son kez gözden geçirin

Tercihlerinizi son kez gözden geçirin

841 views
0
PAYLAŞ

Bu yıl son kez yapılan SBS’de, tercih dönemi 29 Temmuz Pazartesi günü sona eriyor. Doğa Koleji Rehberlik Bölüm Başkanı Merve Kuruhasanoğlu, öğrenci ve velilere, yapılması gereken son kontrolleri hatırlattı.

Yaklaşık 1 milyon öğrencinin girdiği ve bu yıl son kez yapılan Seviye Belirleme Sınavı tercihlerinde sona gelindi. 15 Temmuz’da başlayan tercih dönemi 29 Temmuz Pazartesi günü sona erecek.

                                                                                     

                                                           

Doğa Koleji Rehberlik Bölüm Başkanı Merve Kuruhasanoğlu
Doğa Koleji Rehberlik Bölüm Başkanı Merve Kuruhasanoğlu

 

Başarı sıralamasının bir iki okul üzeri tercih edilebilir

 

Doğa Koleji Rehberlik Bölüm Başkanı Merve Kuruhasanoğlu, tercih sıralamasında öğrenci ve velilerin okul puanına göre değil, öğrencinin bulunduğu yüzdelik dilime dikkat edilmesinin altını çizerek şu uyarılarda bulundu; “Öğrencilerimizin ve velilerimizin son derece telaşlı olduklarını gözlemliyoruz. Yeni açılan okullar ve bölümler var. Milli Eğitim Bakanlığı bu yıl, lise kontenjanlarını yaklaşık yüzde 30 artırdı. Puanlar çok oynayacaktır. Bu nedenle kesinlikle telaşa kapılmadan başarı sıralaması ve yüzdelik dilimi esas alınarak tercih yapmalılar. Yüzdelik dilim ve başarı sıralamasının bir iki okul üzeri ve bir iki okul gerisindeki okulları da tercih listelerine eklemelerinde fayda var. Bu okula benim başarı sıralamam yetmez düşüncesiyle daha yüksek başarı sıralamasındaki okulları tercih etmekten de korkmasınlar.”

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAKIN