Light iş adamı

Light iş adamı

644 views
0
PAYLAŞ

 

Çoğu şeyin olduğu gibi iş adamının da light olanını sevenler vardır. Ben onlardan biriyim. Hocam ne yapıyorsun? Literatüre yeni bilinmeyen kavramlar mı sokuyorsun, en son sürprizin bu mu? diye merak edenler, soranlar olabilir.

Bu kategorideki girişimcilerimiz hayatın anlamını bilirler, olaylara olgun bir şekilde tepki verirler. Hayatın keşmekeşiyle uğraşırken kaybolup gitmezler. Dinginliklerini korurlar. Ne yapacaklarını, ne için yapacaklarının farkındadırlar. İç görüleri çok yüksektir. Ayakları her zaman gazda değildir. Ne zaman gaza ne zaman frene basacaklarını çok iyi bilirler. Ne zaman iş yapacaklarını ne zaman eğleneceğini, dinleneceğini bilincindedirler. İnsanların tepkilerini, reaksiyonlarını anlarlar. Trendleri ve ileriyi görürler. Olmakta olanın farkında olduklarından olanı etkileyerek istedikleri şekilde şekillendirirler. Yaşam dam keyif alırlar ve çevrelerindekilere keyif verirler.

Bazıların şemalarında olduğu gibi light iş adamı derken sakın emekli iş adamlarını kastettiğim anlaşılmasın. Diğer iş sahiplerine göre atalet, rehavet veya ruh genişliği içinde olanlardan hiç söz etmiyorum. Çalışılması çok hoş insanlardır. Çevrelerini iş uğruna incitmezler, iş görenlerine istediklerini söyleseler bile kimse onlara alınmaz. Hoşgörülüdürler. Tatlı rekabeti, tatlı yoğunluğu severler. İşten ibaret değildirler. Sıkıcı değillerdir. Aksine cana yakındırlar. İşle olduğu kadar olmasa bile sanatla, edebiyatla, müzikle, toplumsal sorunlarla ilgilenirler. Sosyal kişilerdir. İnsanlara güven verirler. Herkes onlarla iş yapmak, onlara öneri götürmek, dostları olmak ister. İletişimleri tek kelimeyle süperdir. Sık sık görmek, iş yapmak beraber yemek yemek özel günlerde toplantılara davet edip renk katmalarını istersiniz. İş sahipleri arasında ilk aklınıza gelenlerdir. Bazı işleri hayat oyunu, eğlence olarak görürler.  İş olduğu kadar sosyal sorumluluk projelerinle ilgilidirler. İlkeleri toplumun beğenisi kazanmak, kabul görmek değil doğru olanı yapmaktır. Bir örnekle somutlaştırırsak; zinde kalmak için spor yaparlar, başkalarına hoş gözükmek için değil. Sağlıklı, mutlu insanlardır. Aslında kontrollü yarışmacılardır.

Light iş adamı sürekli kendini geliştirir, meraklıdır, yenilikçidir. Entelektüel duruşları ve derinlikleri vardır. İnceleme, okuma, analiz ve bunları birleştirip yeni sonuçlar üretme kapasitesi yüksek girişimcilerdir… Light iş adamı çalışanlarını motive eder, onları değerli hissettirir, kararlara katılmalarını sağlar, iş doyumu sağlar ve işe bağlar, çalışanlarının aileleriyle ilgilenirler. Dostlarına zaman ayırırlar, sorunlarına duyarlılık gösterirler. Bencil, açgözlü değildirler, paylaşmayı severler. Hak edene hakkını hemen verirler. Onlar için her şey para değildir. Ancak, ellerinin kiridir. Malın mülkün tutsağı değildirler. Koşulsuz sevgi gösterirler. Emeğe saygı duyarlar. Toplumu ayakta tutarlar, insanlara renk ve ışık olurlar. Üst bakış üretirler.

Kendilerine ve sevdiklerine kaynağı etrafı kırıp dökmeden, birilerinin ayağına basarak değil bileklerinin gücüyle, alınlarının teriyle oluştururlar. Aslında parayı harcayabilmekte kültür meselesidir. Bu yönden birikimlerini en anlamlı, güzel şekilde değerlendirirler.

Şimdi birileri de çıkıp, Raci hoca herhalde iş adamlarına örnek almaları için bir model oluşturuyor diye niyet okuyabilir… Her zaman bir taşla üç karga vurmayı hedefleyen bir kişi olarak (bu kez sanırım karga katliamı yaptım) gerçekte öyle bir amacım yok desem yalan olur. Bu arada vallahi bu light iş adamı farkında olmadan bana çok benzemeye başladı. Sanki kendimi yazıyorum gibi hissetmeye başladım… En iyisi mi yanlış adreslere gitmeden burada noktayı koyayım.

Yrd.Doç Dr.M.Raci Hoşgör

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAKIN