Hayat rehberiniz Mesnevî olsun

Hayat rehberiniz Mesnevî olsun

740 views
0
PAYLAŞ

Mevlana’nın yüzyılları aşan bilgeliği 21’inci yüzyıl insanına yol gösteriyor. Mevlevilik alanında yaptığı çalışmalarla tanınan Melih Ümit Menteş, son kitabı Hayat Rehberiniz Mesnevî’de, iş ve aşk hayatında başarıdan iyi bir ebeveyn olmanın inceliklerine kadar günlük yaşamımızı güçleştiren pek çok konuda okurlarına çözüm önerileri sunuyor. Üstelik bunları günlük yaşamdan örneklerle destekliyor, basit ve akıcı bir dille okuma serüvenini bir keyfe dönüştürüyor.

MESNEVI-kapak--REVIZE-1

 Mevlana’nın zamanlar üstü bilgeliği yüzyıllar ötesinden rehber olmaya devam ediyor. Sevgi ve hoşgörü kavramlarının sınırsızlığını kendi yaşamıyla olduğu kadar ölümsüz eseri Mesnevî’de anlatan Mevlana, 21’inci yüzyılın bir gününün neredeyse 12 saatini bilgisayar başında geçiren insanına da yol gösteriyor.

Uzakdoğu felsefesi, dövüş sporları, Çin Tıbbı ve Mevlevilik alanlarında yaptığı çalışmalarla tanınan Melih Ümit Menteş, bizlerin Mesnevî’yi nasıl bir yaşam rehberi olarak kullanabileceğimizi son kitabında akıcı bir dille anlatıp günlük yaşamdan örneklerle açıklıyor.

Özgürlük, kader, ölüm, kaygı, konformizm, yaratıcılık, inanç ve cesaret, tutku, irade gibi kavramlara da Mevlevi felsefesiyle açıklık getiren Menteş, niyetlerin gücü, yaşama tutunmak, iş ve kariyerde başarı, evlilik hayatında başarı gibi başlıkları da yine aynı bakış açısıyla irdeliyor. Başarısızlıkların altında yatan nedenleri sıralayıp daha mutlu ve özgür hissedebilmenin yollarını okurlarıyla paylaşıyor.

Hayat Rehberiniz Mesnevî, İnkılâp Kitabevi’nden çıktı.

Arka Kapaktan:

Özgürlüğü mü tercih edeceksin yoksa konforu mu? Kendini mi keşfedeceksin yoksa toplumun beklentileri arasında kaybolmayı mı seçeceksin?

Manevi ergenlik sürecinde insanın verdiği en büyük psikolojik savaş, endişe, korku ve suçluluk duygularına karşı verdiği mücadeledir.

Konfor alanımızdan çıkarak manevi ergenlik sürecine atılmanın getirdiği o ezeli kaygı, Mevlana’nın, “Ney, kanlarla dolu bir yolun söz etmede” diyerek işaret ettiği büyük bedeldir. Kaygılarımız ise, aşk ve aldırış sayesinde kendimizi keşif yolculuğunda bizi motive eden güç oluverir…

Son tutku ve irademiz bizi destekler, ta ki özbenliğimiz yaşamımıza hâkim oluncaya dek…

Hayat Rehberiniz Mesnevi ile yaşam dediğimiz aydınlanma yolculuğunda potansiyelinizin, yaradılış özelliklerinizin, duygularınızın ve çıkmazlarınızın farkına varacak ve bunlarla Mesnevî’nin rehberliğinde yüzleşeceksiniz.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAKIN