Haliç’te mahalle futbolunun en iyileri

Haliç’te mahalle futbolunun en iyileri

676 views
0
PAYLAŞ

Tarihin birçok önemli anına tanıklık eden Haliç, 6 Temmuz Cumartesi mahalle futbolunun en iyilerinin mücadelesine ev sahipliği yaptı. Türkiye’nin dört bir yanından gelen 16 takım kimin daha iyi olacağını göstermek üzere sahaya çıktı. Köprüyü dolduran bine yakın seyirci, kıran kırana bir futbol mücadelesinin yanı sıra serbest stil futbolcu Erkan Yetim’in gösterisini ve Ege Çubukçu’nun özel performansını izledi. Finalde karşı karşıya gelen Dreamteam02(Adana) ve Birlik Halı Saha (Ankara) takımlarından yüzü gülen Ankara’lı ekip oldu. 

Red Bull Winning5 (2)

2013, daha sona ermeden, futbol tarihimizde kolay kolay silinmeyecek izler bırakmayı başardı. Kulüplerimizin Avrupa’da aldığı sonuçlar, UEFA’nın kararı, sosyal medyayı sallayan kol kola taraftar resimleri, büyük transferler ve mahalle futbolu kültürünün yeniden yükselişi bu yılın satırbaşları oldu.
Mart ayından bu yana 7 ilde 5’er kişilik takımların katılımıyla düzenlenen Red Bull Winning5 8.000’den fazla futbolsevere yüksek adrenalinli bir mücadeleyi eski günlerin tadıyla yaşattı. Gol yiyen takımdan bir kişinin çıkarıldığı ve birebir mahalle futbolu kurallarının geçerli olduğu etkinliğin 6 Temmuz Cumartesi 16:00’da Eski Galata Köprüsü’nde gerçekleşecek Türkiye Finali’nde bölge elemelerini ve üniversite seçmelerini geçen 16 takım yarışacak. Finalin en çok gülen yüzü de takım olarak 5’i bir yerde ve Red Bull Salzburg maçını Avusturya’da izleme deneyimi kazanan Türkiye Şampiyonu ekip olacak. Serbest stil futbol şampiyonu Erkan Yetim’in ve Hip-Hop sanatçısı Ege Çubukçu’nun canlı performansıyla renklendireceği etkinlikte “Türk Futbol Tarihinin Unutulmaz Anları“ isimli grafiti/animasyon kısa film projesinin ilk gösterimi de gerçekleştirilecek.

Grafiti sanatçısı Harun Işık’ın yönetmenliğini yaptığı ve önemli futbol olaylarının 5 farklı grafiti sanatçısı tarafından yorumlandığı ‘‘Türk Futbol Tarihinin Unutulmaz Anları‘‘ grafiti/animasyon filmi futbolla sanatı sokakta buluşturuyor. Yönetmen Harun Işık projeye bakışını şöyle özetliyor:
“Sokak sanatları, özellikle de grafiti ve futbol birbirine çok benziyor. Sokakta grafiti yapmanın da aynı mahalle maçları gibi kendi içinde kuralları vardır. Sokağın başında üst üste konulmuş iki kasaya bakıp orayı kale gören ve şut çeken biriyle grafiti sanatçısı arasında çok da fark yok. Hepimizin oyun alanı sokaklar…“

 

 

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAKIN