Gastronomi ve Mutfak Sanatları Lisans Programı açıldı

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Lisans Programı açıldı

711 views
0
PAYLAŞ

İstanbul Bilgi Üniversitesi  alanında dünyanın en iyi okullarından biri olarak kabul edilen Chicago’daki Kendall School of Culinary Arts işbirliği ile Gastronomi ve Mutfak Sanatları Lisans Programı’nı açtı.  İlklerin ve yeniliklerin üniversitesi Bilgi’de 2013-2014 akademik yılında başlayacak program, hem uluslararası mutfaklara hem de Türk-Osmanlı mutfağına hakim, yüksek beceri sahibi ve dünya çapında tanınan şefler yetiştirmeyi hedefliyor.

BILGI-Gastronomi-C-Koetke01

Açılışa dünyaca ünlü şef Christopher Koetke katıldı

 

Programın 16 Temmuz, Salı akşamı düzenlenen tanıtım gecesi renkli görüntülere sahne oldu. Eğitim dünyasını ve yeme-içme dünyasını bir araya getiren gece, ABD’den gelen ünlü şef Christopher Koetke’nin yemekleri ile lezzetlendi. Kendall  School of Culinary Arts Başkan Yardımcısı ve Laureate International Universities Mutfak Sanatları Mükemmeliyet Merkezi Başkan Yardımcısı Christopher Koetke, misafirlere birbirinden lezzetli yemek tarifleri ve ipuçları da verdi.

 

“Nasıl şef olunur?”

 

Christopher Koetke, konuşmasına “Nasıl şef olunur?” sorusuna yanıt vererek başladı. Koetke, bu sorunun cevabının tüm dünyada aynı olduğunu söyledi: “İşin sırrı sadece 3 kelimede: Tutku, disiplin ve odaklanma… Öncelikle yemeği, yemek yapmayı ve insanları mutlu etmeyi tutkuyla sevmelisiniz. İkincisi disiplin ise tutkudan daha zor bir adımdır. Şef olmak disiplinli bir çalışma gerektirir. Disiplin, nasıl şef olunacağını öğrenmektir. Son olarak da bu işe odaklanmanız gerekir.”

 

Aynı zamanda ‘Let’s Dish’ adlı TV programının sunucusu da olan Koetke, BİLGİ’de başlayacak Gastronomi ve Mutfak Sanatları Lisans Programı’yla ilgili bilgi verdi. Herkesin kendi kültürü ve kendi mutfağını öğrenmesinin önemini belirten Koetke, “En iyi şefler öncelikle kendi ülkesinin mutfağına, kültürüne hakim olan, sonra da bunu dünya mutfağından esinlenerek geliştiren şeflerdir” dedi.

 

 

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAKIN