Değişen yaşam tarzı erken yaşta diyabete neden oluyor

Değişen yaşam tarzı erken yaşta diyabete neden oluyor

752 views
0
PAYLAŞ

Novartisin davetlisi olarak Türkiye’ye gelen Avrupa Diyabet Çalışmaları Birliği (EASD) Diyabet & Kardiyovasküler Hastalıklar Çalışma Grubu Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Eberhard Standl günümüzün en önemli ve yaygın kronik hastalıklarından biri olan diyabet ile ilgili bilgi ve deneyimlerini paylaştı. Prof. Dr. Standl, hastalıkla ilgili günümüzdeki gelişmeleri aktardı.

Eberhard Standl

Dünya Diyabet Federasyonu’nun 2012 verilerine göre dünyada 371 milyondan fazla diyabetli bulunduğu ve  her geçen gün diyabetli birey sayısının artmakta olduğu belirtirken,  471 milyar dolardan fazla diyabet sağlık bakımı için harcandığına değinildi.

Diyabetli bireylerin yarısına tanı konulamadığına ve erken teşhisin önemine dikkat çeken Prof. Standl şöyle söyledi:  “Değişen beslenme alışkanlıkları ve yaşam tarzı tip 2 diyabetin eskisine göre daha erken yaşlarda görülmesine neden olmaktadır. Buna bağlı olarak diyabete bağlı komplikasyonlar da daha erken  yaşlarda görülmektedir. Diyabet sinsi bir hastalıktır. Çok farklı sistem ve organlar üzerinde ciddi hasarların oluşmasına neden olmaktadır. Çeşitli faktörlerle kan şekerinde fark edilmeyen dalgalanmalar zaman içinde bu komplikasyonlara da zemin hazırlar. Bu komplikasyonlar arasında hem hasta hem de yakın çevresini fiziksel ve psikolojik açıdan olumsuz etkileyen inme/kalp krizi riskinde diyabeti olmayanlara göre 2 kat artış, körlükle sonlanabilen ilerleyici görme kaybı, cinsel fonksiyon bozuklukları, depresyon, nakil gerektirebilen böbrek yetmezliği, dolaşım bozukluğuna bağlı  uzuv kayıpları (uluslararası diyabet federasyonu verilerine göre yılda 1 milyondan fazla hastanın bacağı kesilmekte)  yer almaktadır. Bu nedenle erken tanı ve etkin hastalık kontrolü giderek daha önem kazanmaktadır. Diyabetin ömür boyu süren kronik bir hastalık olduğu düşünüldüğünde diyabete bağlı komplikasyonların önlenmesi için hastaların tedavilerini benimsemelerini kolaylaştıracak tedavi yaklaşımları son yıllarda giderek ön plana çıkmaktadır.”

Prof. Dr. Eberhard Standl Hakkında

Prof. Dr. Eberhard Standl Münih Diyabet Araştırma Grubu/ Diyabet Araştırma Enstitüsü’nde endokrinolog ve angiologist olarak çalışmaktadır. Münih ve Frankfurt Üniversitelerinden mezun olmuştur ve kariyerine hem Münih’te hem de Boston Joslin Diyabet Merkezi’nde devam etmiştir. Münih- Schwabing Akademik Hastanesi Endokrinoloji Bölümü’nden emekli olmuştur.

Prof. Dr. Standl’in başlıca araştırma alanları diyabetoloji, mikro ve makrovasküler hastalık,kardiyonöropati, insülin etkisi ve degradasyonu, özellikle insan insülininin klinik kullanımı vekardiyovasküler diyabetik komplikasyonların epidemiyolojisidir. Yayınlanmış 591 orijinal makalenin, derleme, kitap bölümü ve monografın yazarıdır. 1981’de diyabette vasküler hastalıkla ilgili araştırma için Bertram Ödülü, 1999’da EASD Castelli-Pedroli Ödülü, 2005’de ADA Harold Rifkin Ödülü, 2006’da EASD Albert Renold Madalyası gibi değişik ödüller almıştır. Alman Diyabet Derneği, EASD ve IDF başta olmak üzere çok sayıda bilimsel derneğin üyesidir. Yeni kurulan EASD “diyabetes mellitus& kardiyovasküler hastalıklar” çalışma grubu başkan yardımcısıdır. Prof. Dr. Standl’ın daha önceki görevleri arasında Alman Diyabet Derneği Başkanlığı (1988/89), EASD ve IDF Başkan Yardımcılığı (2003-2006) ve 2004’te Münih’te düzenlenen EASD kongresi Organizasyon Komitesi Başkanlığı, Alman Diyabet Birliği (2003-2008) ve IDF Avrupa (2007-2008) Başkanlığı, EASD ve Avrupa Kardiyoloji Derneği Diyabet, Prediyabet ve Kardiyovasküler Hastalıklar Kılavuzu Ortak Çalışma Grubu Eş Başkanlığı (2004-2009) bulunmaktadır. 2010’da Avrupa Kardiyoloji Derneği üyeliğine seçilmiştir.

 

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAKIN