TV sektörü gözünü yükseğe dikti

TV sektörü gözünü yükseğe dikti

494 views
0
PAYLAŞ

Radyo Televizyon Yayıncıları Meslek Birliği  (RATEM) tarafından düzenlenen, Türkiye’nin ilk, dünyanın en büyük TV endüstrisi olmaya aday organizasyonu İstanbul TV Forum ve Fuarı, 20 Haziran’da Haliç Kongre Merkezi’nde başladı. Açılışta konuşan Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış,  sektörün 2023 yılında dünyadaki en güçlü 10 ülkeden biri olacağını ve dizi ihracatında 1 milyar dolara ulaşacağını söyledi.

 Egemen Bagis_itvfYayıncılık endüstrisine yön verenlerin ortak görüş ve desteğiyle hazırlanan, İstanbul TV Forum ve Fuarı yayıncılık endüstrisiyle ilgili kurum ve kuruluşların her yıl biraraya gelmesi hedefiyle Haliç Kongre Merkezi’nde kapılarını açtı. Uluslararası bir buluşma merkezi olma vizyonuyla gerçekleşen İstanbul TV Forum ve Fuarı, “TV Market, Yayıncılık Fuarı ve Forum” olmak üzere üç ana etkinlik başlığı altında bugün ve yarın devam edecek.

 

Açılış töreninde konuşan Egemen Bağış, doğunun en batısı, batının en doğusu olan İstanbul’un, Avrupa’da hem kültür hem spor başkenti olabilmiş tek şehir olduğuna vurgu yaptı. Uluslararası bir yayıncılık platformunun İstanbul’da olmasının anlamlı olduğunu belirten Bağış, “2023 yılında en güçlü 10 ülkeden biri olacağız, 2023 hedefi 1 milyar dolar dizi ihracatına ulaşmak” dedi.

Dizi ihracatında büyüme oranının geçen yıl yüzde 26 olduğunu söyleyen Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Abdullah Arıcı “2012 yılında 75 ülkeye 11 bin saati aşan ve değeri yaklaşık 150 milyon doları bulan dizi ihracatı yapıldı” dedi.

4B uydusunun 2014 yılının ilk çeyreğinde gönderilmesinin planlandığını söyleyen Türksat Genel Müdür Yardımcısı Nihat Oktay, “Uydu teknolojilerini bugüne kadar 800 milyon dolarlık yatırım yapıldı. Türksat’ın 10 yıllık stratejisi dünya çapında yüzde 90 yayılım sağlamak ve dünyanın ilk on uydu operatöründen biri arasına girmek” diye konuştu.

Açılış töreninde konuşma yapan isimlerden olana RTÜK Başkanı Prof. Dr. Davut Dursun,  Türkiye’nin uluslararası alanda alıcı bulan konuma geldiğini belirtti. Dursun, “Bu durum Türk kültür ve değerleri ile Türkiye’nin tanıtımına katkıda buluyor” dedi.

Kısa adı RATEM olan Radyo Televizyon Yayıncıları Birliği Başkanı Dursun Güleryüz, Türkiye’nin 18 milyon televizyon izleyicisiyle Avrupa’nın en büyük pazarları arasında yer aldığını söyledi. Sektörle ilgili rakamlar veren Güleryüz, “2005, 2011 yılları arasında, 76 ülkeye 35 bin 675 saatlik dizi ve program satışı yapıldı. Sektörde 25 bin çalışan bulunuyor” dedi. Güleryüz, fuar ve forumun dünya yayıncılık sektörüyle olan işbirliğini geliştirmek için önemli bir uluslararası buluşma platformu olduğunu söyledi.

 

iTVF üç farklı bölümden oluşuyor:

 

TV Market bölümünde; uluslararası ticaret hacmi her geçen gün büyüyen sektörün gelişimine önemli ölçüde katkı sağlanması hedefleniyor. İçerik yaratıcısı, üreticisi, hak sahibi, TV kanalları ve alternatif dağıtım platformlarını biraraya getirecek bir bölüm olan TV Market, sektördeki en son trendlerin takip edilerek, yeni içeriklerin keşfedilebileceği networking, B2B ve stratejik işbirliği fırsatları da sunuyor.

Yayıncılık Fuarı bölümünde, ulusal ve uluslararası firmalar ile Türkiye’den ve 70’ten fazla ülkeden yayın kanallarının teknoloji satın alma yetkilileri bir araya geliyor. Bu fuar sayesinde, analog yayın sisteminden sayısal karasal yayıncılığa geçiş süreçlerine paralel teknolojik bir değişim sürecinin yaşandığı Türkiye’de, stüdyo, görüntü-ses-ışık ekipmanları ve aksesuarları, animasyon, 3D, depolama, IPTV, mobil TV ve ilgili son teknolojik ürünler yerinde incelenebilecek.

Forum bölümü, yayıncılık ve içerik dünyasına ilişkin uluslararası anlamda öne çıkan gündemi paylaşmayı ve ortak geleceğe ilişkin fikirler ortaya koymayı amaçlıyor. Konularında uzman dünyaca ünlü isimlerin katılacağı bu bölüm; yayıncı-yapımcı kuruluşları, sektörün tedarikçi şirketlerini, reklam verenleri, reklam şirketlerini, konuyla ilgili kamu yönetimlerini, üniversiteleri, sektör çalışanlarını bir araya getirecek.

RATEM’in öncülüğünde, TV endüstrisine yön verenlerin ortak görüş ve desteğiyle hazırlanan ve sektördeki en kapsamlı projelerden biri olan İstanbul TV Forum ve Fuarı ile Türkiye’nin yayıncılık sektöründeki gücü tüm dünyaya duyurulacak.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAKIN