Tercih yaparken üniversitelilerin deneyimlerini de dinleyin

Tercih yaparken üniversitelilerin deneyimlerini de dinleyin

492 views
0
PAYLAŞ

Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) geride kaldı. Artık gözler sınav sonuçlarına çevrildi. Adaylar bir yandan sınav sonuçlarını beklerken, diğer yandan hangi üniversite ve bölümü seçeceklerini düşünüyorlar. Bu noktada devreye giren birebir eğitimin online adresi inekle.com,  üniversite adaylarına yönelik “Deneyim Paylaşımı” seçeneği sunuyor. Sitede, yer alan “Deneyim Paylaşımı” seçeneği ile üniversite adayları, sitede ders veren üniversite öğrencilerinden, üniversiteleri, bölümleri, kampüs hayatı, yurt seçimi gibi konularda da bilgi alabilecek ve daha bilinçli tercihler yapabilecekler.

Geçtiğimiz 2 hafta sonunda yapılan LYS’nin ardından binlerce üniversite adayı sınav sonuçlarını beklemeye başladı. Adaylar, sınav sonuçlarını beklerken, aynı zamanda hangi şehirde okuyacaklarını, hangi üniversite ve bölümü seçecekleri konusunda tereddüt yaşabiliyorlar. Bu noktada inekle.com, üniversite adaylarının yardımına koşuyor. Üniversite adaylarının tek yapması gereken, sitede yer alan ders listesinden “Deneyim Paylaşımı” seçeneğini seçmek. Adaylar, bu işlemin ardından Boğaziçi Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi öğrencisi öğretmenlerinin, üniversite hayatına yönelik deneyimlerini dinleyebiliyorlar. Bu deneyimler arasında, üniversiteler, bölümler, kampüs hayatı, yurt seçimi, şehir hayatı gibi konular yer alırken, üniversite adayları istedikleri ve cevabını merak ettikleri soruları da bu görüşme esnasında yöneltebiliyorlar.

Tercih sırasında bunlara dikkat edin

Tercih dönemine biraz daha var ancak sınavın bitmesiyle öğrenciler ve veliler için telaş şimdiden başladı. inekle.com’un Eğitim Danışmanı Emre Solmaz, üniversite adaylarına tercih yaparken akıllarında tutabilecekleri öğütlerde bulundu. Solmaz’ın önerileri şöyle:

  • Tercih yaparken puanınızı değil sıralamanızı ve yüzdelik diliminizi dikkate alın. Çünkü katsayılar her sene soruların yapılabilirliği gibi faktörlerden etkilenirler. Ancak sıralama gerçekçi bir tahmin yapmanıza yardımcı olabilir.
  • Tercih edeceğiniz üniversite bir vakıf üniversitesi ise direkt olarak okulun öğrenci işlerinden ve okuyan öğrencilerinden okula dair bütün detaylarını öğreniniz. Çünkü her vakıf üniversitesinin kuralları farklıdır. Eğitim ücretlerinin yıllık artışında hangi yöntemin kullanıldığını öğrenin. Örneğin bazı vakıf üniversiteleri Tefe-Tüfe’yi geçmeyecek şekilde ücret artışı yaparken bazı üniversiteler okul bütçesi göz önüne alınarak artış yapar ki bu da son derece ucu açık bir tanımlamadır.
  • Meslekleri gerçek anlamda öğrenin mümkünse o meslek gruplarından profesyonel insanlarla konuşun.
  • Genel olarak şu bölümün iş alanı yok mezunları iş bulamıyor klişesini ciddiye almayın. Çünkü meslek kadar işi size buldurtan sizsinizdir.
  • “Çok da içimden gelmiyor” dediğiniz hiçbir bölümü tercih etmeyin ve bir kez daha sınava hazırlanmaktan korkmayın. Çünkü bir yıl uzun ömrünüzde çok kısa bir süredir ve verimli bir çalışmayla 80 binlikten ilk 10 binlik seviyesine kadar çıkabilirsiniz.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAKIN