Selçuklu Medeniyeti’nin eşsiz mirası gün yüzüne çıkıyor

Selçuklu Medeniyeti’nin eşsiz mirası gün yüzüne çıkıyor

1.192 views
0
PAYLAŞ

Konya Selçuklu Belediyesi tarafından yürütülen “Büyük Selçuklu Mirası” projesi Cumhurbaşkanlığı Köşkü’nde gerçekleştirilen resepsiyon ile tanıtıldı.

 

 Büyük Selçuklu Mirası_Müzeler

Tarihten günümüze kalan Selçuklu eserlerinin korunması, envanterinin çıkarılması ve tanıtılması amacıyla hazırlanan “Büyük Selçuklu Mirası Projesi” çalışmaları tamamlandı. Çankaya Köşkü’nde tanıtımı yapılan ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından himaye edilen projeyle, Anadolu Selçuklu döneminden günümüze kadar ulaşan ve dönemin ekonomik, sosyal, kültürel ve mimari özelliklerini yansıtan eserlerin tanıtılması amaçlandı. Selçuklu döneminde kurulan şehirlerdeki hanlar, kervansaraylar, hastaneler, medreseler, camiler, kümbet ve türbeler, saray ve köşklerin bugünkü durumları tespit edildi.

 

Büyük Selçuklu Mirası Projesi’nin; Konya Selçuklu Belediyesi, Konya Aydınlar Ocağı ve TİKA işbirliği ile gündeme geldiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, bu çerçevede çok güzel çalışmalar yapıldığını ve çok güzel kitaplar yayınlandığını kaydederek, “Ümit ederim ki bu eserler rafta kalmaz, sadece uzmanlar tarafından değil, ilgililer, sizler tarafından da hep takip edilir” dedi.

 

 

Büyük Selçuklu Mirası Projesi kapsamında, Anadolu Selçuklu Eserleri Fotoğraf Albümü’ nün çalışmaları da tamamlandı. Albümün tanıtımında konuşan Konya Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay,Büyük Selçuklu Devleti, Türklerin tarih sahnesine çıkarttığı en önemli medeniyetlerden biridir. Gittikleri her yere adalet ve hürriyet götüren Selçuklular, birlikte yaşama pratiği açısından da ayrıca incelenmesi gereken bir medeniyettir. Çünkü Selçukluyu yücelten, güçlü kılan birlikte yaşama kültürüne sahip olmasıdır. Günümüz dünyası bu açıdan en çok Büyük Selçuklu tecrübesini yeniden okumalıdır. Büyük Selçuklu Medeniyeti kısa ömrüne rağmen insanlık tarihinin aydınlık bir çağı olarak tescil edilmiştir. Bu kadim medeniyetle ilgili her türlü çalışmanın içinde olmayı bir vazife addediyoruz. Zira belediyecilik fiziki belediyecilikle sınırlı değildir. Daha önce Anadolu Selçuklu Medeniyeti ile ilgili projeler gerçekleştiren belediyemiz, Büyük Selçuklu Medeniyeti Projesi’nde ana unsurlardan birisi olmayı kadim medeniyete bir minnet ve vefa borcu ifası olarak değerlendirmektedir” dedi.

 

320 eser kayıtlara girdi

Proje kapsamında 120 bin km karayolu kat edilerek, 50 bin kare fotoğraf ve onlarca saat video kaydı yapıldı. 12 ülke bir muhtar cumhuriyet olmak üzere 250’yi aşkın şehir, belde ve köye gidildi. 320 Selçuklu eseri foto ve video ile belgelendi. Çalışmanın sonucunda Büyük Selçuklu mirasını anlatan 180 dakikalık belgesel hazırlandı. Ayrıca 2 ciltlik Büyük Selçuklu Mirası fotoğraf albümü ve 3 ciltlik bir mimari eser hazırlandı.

 

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAKIN