Lastik Adam Bibendum’dan ‘tatilcilere’ öneriler

Lastik Adam Bibendum’dan ‘tatilcilere’ öneriler

647 views
0
PAYLAŞ

Michelin’in ‘Lastik Adam’ı Bibendum, tatile çıkmaya hazırlananlar için ipuçları veriyor. Kendi aracıyla tatil yoluna çıkacak olanların lastiklerini kontrol ettirmesi, daha güvenli ve huzurlu bir tatil için olmazsa olmaz kriterler arasında yer alıyor.

 

Michelin’in ‘Lastik Adam’ı Bibendum, tatile çıkmaya hazırlananlar için ipuçları veriyor. Kendi aracıyla tatil yoluna çıkacak olanların, lastiklerini kontrol etmesi, daha güvenli ve huzurlu bir tatil için olmazsa olmaz.

Lastik Adam’ın, 8 önemli adımı içeren ‘güvenli tatil’ ipuçlarına göre;

§ Erken davranın

Öncelikle, yola çıkmadan bir hafta veya en azından birkaç gün önce lastiklerin kontrol edilmesi gerekiyor. Böylece aşınma, hava sızıntısı veya patlak gibi bazı sorunlar fark edilerek, onarmak üzere zaman kazanılmış oluyor.

§ Aşınmaya dikkat edin

Aşınma belirtileri, tatile çıkmadan önce araç lastiklerinde en çok dikkat edilmesi konuların başında geliyor.  Gözle ve dokunarak kontrolün yanı sıra diş ölçerle kontrol edilebilen aşınma miktarı, kesik, balon ve düzleşen noktaları içeriyor.

§ Çözmesi için uzman çağırın

Eğer düzensiz aşınma veya aynı dingil üzerindeki iki lastik arasında aşınma farklılığı fark edilirse, lastik uzmanına başvurulması gerekiyor. Eğer lastikler yasal veya teknik aşınma sınırına ulaşmışsa çıkarılıp değiştirilmeleri şart.

§ Basıncı kontrol edin

Yine tatile çıkmadan önce lastiklerin hava basıncı kontrolü de olmazsa olmazlar arasında. Eğer lastikleriniz aracınızın kullanma kılavuzunda belirtilen doğru basınç değerinde değilse, aracınız farklı davranacağından kazalara neden olabilir.

§ Durumunuzu kontrol edin

Doğru basınç, lastiklerinize daha fazla güvenlik, daha uzun bir kilometre ömrü ve optimum yakıt tüketimi sağlıyor. Eğer lastiklerinizin basıncı doğru basınç değerinin 7 PSI altındaysa, bu durum lastiğinizin ömrünü 8 bin km düşürebilir. Eğer lastikleriniz doğru basıncın 15 PSI altındaysa lastiğinizin patlaması, bozuk yol tutuş ve ıslak yolda uzun fren mesafesi nedeniyle kaza yapma riskiniz artıyor.

§ Düşük basıncın neden olduğu riskleri bilin

Düşük havalı lastikler, anormal sıcaklık artışlarına neden olabilir ve ani lastik patlamasına ya da başka türlü geri dönüşü olmayan hasarlara yol açabilir. Yetersiz basınç, ıslak yolda kayma riskini de ciddi biçimde artırır. Kısacası güvenli değildir.

§ Basıncı lastikler soğukken kontrol edin

Basıncı kontrol etmek için en iyi zaman ise, lastiklerin soğuk olduğu zamandır.  Eğer bu mümkün değilse, tavsiye edilen basınç değerine 4 PSI ilave edilmesi gerekiyor.

§ Çare yerine önlemi tercih edin

Konu lastikleriniz olduğunda hiçbir şey şansa bırakılmamalıdır. Bu nedenle, bir daha lastiklerinizi değiştirmeniz gerektiğinde en çok neyin önemli olduğunu düşünün: Güvenlik, uzun ömürlülük ve enerji tasarrufu. Bu üç kilit alanda mükemmel bir performans dengesi sunan lastikler mevcut.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAKIN