İnekle’den LYS tavsiyeleri

İnekle’den LYS tavsiyeleri

582 views
0
PAYLAŞ

Binlerce gencin hayalini süsleyen üniversiteye giriş için Lisans Yerleştirme Sınavı’na (LYS) geri sayım başladı. Öğrenciler önümüzdeki 2 hafta sonunda yapılacak LYS’de iyi bir derece alabilmek için ter dökecekler. Peki sınava sayılı günler kala gençler neler yapmalı neler yapmamalı. İlkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin, üniversite öğrencilerinden birebir eğitim desteği aldıkları inekle.com’un Eğitim Danışmanı Emre Solmaz, LYS’ye girecek öğrencilere altın değerinde öğütlerde bulundu. 

inekle1

LYS, 15-16 Haziran ile 22-23 Haziran tarihlerinde yapılacak ve 1 milyonu aşkın öğrenci hayallerini süsleyen üniversiteye girmek için soruları cevaplayacak. inekle.com’un Eğitim Danışmanı Emre Solmaz, gençlerin uzun bir maratonun ardından kendilerini üniversitenin kapısından sokacak bu sınav için son günleri nasıl geçirmeleri gerektiği konusunda uyarılarda bulundu.

Sayısal dersler için öğrencilere formül kağıtları hazırlamalarını ve formülleri akılda tutmak için elinden geleni yapmalarını tavsiye eden Emre Solmaz, “Aynı zamanda bu formülleri sorularda nasıl kullanacağınızı mutlaka bilin. Sınav için sizi geren yakınlar ve arkadaşlardan olabildiğince uzak durun. Sözel dersler için daha çok bilgiyi yorumlama kısmına eğilin” dedi.

Geçmiş soruları çözün

Emre Solmaz, bütün öğrencilerin en çok önem vermesi gereken konunun geçmiş yıllarda çıkmış soruların tekrar çözülmesi olduğunu ifade ederek, “Çünkü gireceğiniz sınav için en büyük referans geçmiş yılların sorularıdır” diye konuştu.

Bu sınav öğrencilerin tek şansı olmasa da sanki tek şansmış gibi görmek gerektiğini söyleyen Emre Solmaz, “Sadece sınava konsantre olun. Sınava çalışmayı bırakma zamanını en iyi siz bilirsiniz. Bir gün önce, iki gün önce ya da sınav salonuna girene kadar çalışın. Bu tamamen sizin kontrolünüzdedir. Burada söyleyebileceğim tek şey sınav yaklaştıkça çalışmayı bırakmasanız dahi kendinizi fazla hırpalamaktan kaçının” dedi.

Öğrencilere tavsiyeler

Eğitim Danışmanı Solmaz,  sınava girecek adaylara şu uyarılarda bulundu:

·         Sınav öncesi asla mucizevi besin takviyesi ve ilaç önerilerine kulak asmayın.

·         Daha önce aldığınız ve size iyi geldiğini düşündüğünüz vitamin, balık yağı gibi takviyeleri doktorunuz kontrolünde kullanabilirsiniz ancak sınava yaklaşırken kesinlikle daha önce hiç denemediğiniz ve bünyenizde ne sonuç vereceğini bilmediğiniz ürünlerden uzak durun.

·         Sınavdan bir gün önce rutin olarak öğrenciler dışarı çıkarlar ve kendilerini mutlu edecek aktiviteler yaparlar. Bunları tabiki yapabilirsiniz ama sakatlanmanıza sebep olacak durumlardan ısrarla kaçının. (Havuza girmek, bisiklet sürmek, bowling oynamak gibi) Bunlar için sınav sonrası yeterince zamanınız olacak.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAKIN