Darüşşafaka Cemiyeti 150. Yılında

Darüşşafaka Cemiyeti 150. Yılında

684 views
0
PAYLAŞ

Bu sene 150. yılını kutlayan Darüşşafaka, on yıl önce 9 yaşındayken ailelerinden emanet aldığı 57 öğrencisini, 19 yaşında çağdaş, özgüvenli, geleceğe umutla bakan pırıl pırıl gençler olarak uğurladı. Darüşşafaka Lisesi 139. Dönem mezuniyet törenine; Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu, 1963 mezunları, Darüşşafakalılar, veliler ve bağışçılar katıldı.

nevzat-kulaberoglu_rsz

Nevzat Kulaberoğlu: “İnanıyorum ki ülkemizin geleceği sizin aydınlık düşüncelerinizle sağlam ellerde olacak.”

 

Törenin açılış konuşmasını yapan Lise Müdürü ve Kampüs Koordinatörü Nevzat Kulaberoğlu, “On yıl boyunca buradaki uğraşlarınızın ve bu zaman zarfında burada görev yapmış, şu anda aramızda olan ve olmayan tüm Akademik ve İdari personelin çabaları sonucunda analitik düşünebilmeyi, kariyer planlaması yapabilmeyi, kendinizi anadilinizin dışında da ifade edebilmeyi, planlı ve programlı bir yaşama kendinizi hazırlamayı, beklentilerinizi yükseltebilmeyi, duygu ve düşüncelerinizi usulüne uygun dile getirebilmeyi, teşekkür edebilmeyi, selam verebilmeyi, yaşam sürecini yönetebilmeyi ve en önemlisi Darüşşafakalı olmayı öğrendiniz. İnanıyorum ki ülkemizin geleceği sizin aydınlık düşüncelerinizle sağlam ellerde olacak. Yolunuz, bahtınız ve şansınız açık olsun Sevgili Öğrencilerim” diye seslendi.

 

Darüşşafakalı kuşakları aynı sahnede buluşturmak amacıyla ilk kez 2012 yılında gerçekleştirilen, mezuniyetinin 50. yılını kutlayan Darüşşafakalılara anı diplomalarının takdim edilmesi geleneği bu yıl da sürdürüldü. Bu kapsamda; 1963 yılında Darüşşafaka’dan mezun olan ve törene katılan Prof. Dr. Mehmet Beyazova, Hasan Armağan, Olcaytuğ Ülay, Süha Ölmez ile İlhami Onatça’ya “50. Yıl Anı Diplomaları” sunuldu.

 

Talha Çamaş: “Darüşşafaka hep yanınızda olacak”

 

Ardından kürsüye gelen Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Talha Çamaş yeni mezunlara şöyle seslendi: “Üniversite kapısını aralamanın heyecanını; yuvanızdan, kardeşlerinizden, sevgili öğretmenlerinizden ayrılmanın hüznünü ve yeşil-siyah kapının dışında sizleri nelerin beklediğini bilememenin tedirginliğini yaşıyorsunuz. Ancak hiç hatırınızdan çıkmasın ki, 10 yıldır olduğu gibi bundan sonra da Darüşşafaka hep yanınızda olacak. Sizi şefkatle sarıp desteklemeye devam edecek.”

 

Darüşşafaka’nın elinde diplomasıyla uğurladığı her gencin büyük anlamlar ifade ettiğine değinen Çamaş, “150. yılımızı kutladığımız bu özel senede sizleri mezun etmek, 1863 yılında Darüşşafakamıza hayat veren Yusuf Ziya Paşa ve dört idealist arkadaşının hayalini büyütmek demek… Sizleri mezun etmek, ülkemizin çocukları iyi eğitim alsın, iyi insan olarak yetişsin, ülkemize, toplumumuza yararlı bireyler olsun diyen 10 binlerce bağışçımızın arzusunun gerçekleşmesi demek… Sizleri mezun etmek, iyi bir geleceğe sahip olabilmeniz için sizden ayrılma fedakârlığını gösteren ailelerinizin en büyük ödülü alması demek” diyerek görüşlerini dile getirdi.

 

Konuşmaların ardından 57 öğrenciye diplomalarının takdim edildiği tören, keplerin havaya atılması ve hep bir ağızdan Darüşşafaka Marşı’nın okunmasıyla sona erdi.

 

DARÜŞŞAFAKA HAKKINDA:

 

Dönemin ileri gelen idealist devlet adamlarından Yusuf Ziya Paşa, Gazi Ahmed Muhtar Paşa, Vidinli Tevfik Paşa, Sakızlı Ahmet Paşa ve Ali Naki Efendi tarafından 1863 yılında yoksul ve yetim çocukların eğitimine destek olmak amacıyla kurulan Darüşşafaka, Türkiye tarihinin eğitim alanındaki ilk sivil örgütlenme örneğini oluşturuyor. “Şefkat yuvası” anlamına gelen Darüşşafaka’da bugün ülkemizin 68 ilinden gelen 954 öğrenci tam burslu, yatılı ve İngilizce eğitim görüyor. Darüşşafaka uluslararası standartlarda verdiği eğitimin yanında, öğrencilerinin sosyal ve kültürel alanda da gelişimlerini sağlayarak onları özgüvenli ve tam donanımlı bireyler olarak geleceğe hazırlıyor. İleride bulundukları çevrelerde, Türkiye ve yurt dışında lider konuma yükselmelerini sağlayacak vasıfları kazanarak yetişmelerini sağlıyor.  On dokuzuncu yüzyıl sonlarında Osmanlı Devleti’nin telgrafçılarını yetiştiren, Cumhuriyetin kuruluş yıllarında ülkenin öğretmen ihtiyacını karşılayan Darüşşafaka, 1955 yılında ise İngilizce eğitime geçerek, varlıklı ailelerin imtiyazındaki İngilizce eğitimini maddi olanakları sınırlı öğrencilerine sundu. 1971 yılında kız öğrencilere kapılarını açan Darüşşafaka, 1994’de de daha fazla öğrenciye eğitim imkânı sağlamak için Fatih’teki tarihi binasından Maslak’taki modern yerleşkesine taşındı. Darüşşafaka, Türkiye İş Bankası’nın 2008 yılında başlattığı “81 İlden 81 Öğrenci” projesinin desteğiyle, “Anadolu Açılımı”nı başlattı. Böylece Anadolu’dan daha fazla öğrenciye kucak açan Darüşşafaka, 2012 yılındaki tarihi tüzük değişikliği ile de babasını kaybetmiş çocukların yanı sıra, annesini kaybetmiş çocuklara da 2012-2013 ders yılı itibarıyla eğitim vermeye başladı.

 

Varlığını bağışlarla sürdürüyor

 

Öğrencilerinin eğitimden barınma ve beslenmeye, kıyafetten sağlığa, kitap ve kültürel aktivitelerden cep harçlığına kadar tüm giderlerini karşılayan Darüşşafaka, aynı zamanda üniversite eğitimlerini sürdüren mezunlarına da burs desteği sağlıyor. Başta Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım olmak üzere, edebiyatımızın büyük üstadı Sait Faik Abasıyanık ve Türkiye’nin en köklü bankası olan İş Bankası gibi birçok kişi ve kurumun desteklediği Darüşşafaka Cemiyeti, yapılan bağışlarla yarınların aydınlarına “eğitimde fırsat eşitliği” hakkı tanıyor.  Kapılarını öğrencilerine açtığı günden bugüne varlığını yalnızca bağışlarla sürdüren Darüşşafaka Cemiyeti, 150 yıl içinde giderek büyüyerek Eğitim Kurumları dışında kurduğu kurumlarıyla da hem eğitimde fırsat eşitliği için kaynak yaratıyor hem de bağışçılarına şükran duygularını gösteriyor.  Darüşşafaka, İstanbul ve İzmir’deki rezidanslarıyla bağışçılarına hayatlarını beş yıldızlı otel konforunda, emniyette sürdürme ve “ikinci bahar”larını yaşama olanağı sunarken, Urla Yaşam Özel Huzurevi ve Bakım Merkezi ile de bu hizmeti aylık ücret karşılığı 55 yaş üstü dinç veya bakıma ihtiyaç duyan bireylere sunuyor. Darüşşafaka Ömran ve Yahya Hamuluoğlu Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi ile Maltepe Özel Bakım Ünitesi gibi merkezlerle de sağlık ve bakım hizmeti veriyor.

 

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAKIN