31 Mayıs Dünya Sigarasız Günü

31 Mayıs Dünya Sigarasız Günü

756 views
0
PAYLAŞ

Her yıl Dünya Sağlık Örgütü tarafından 31 Mayıs ‘Dünya Sigarasız Günü’ olarak kutlanıyor. Tütün kullanımının yaygınlığı, kullanımının diğer bağımlılıkların da önünü açması ve son yıllarda tütüne başlama yaşının giderek düşmesi nedeniyle özellikle çocuk ve gençleri hedef alan etkinliklere öncelik veriliyor. Sigara bağımlılığı, Türkiye’de her gün 300, her yıl 100 binden fazla insanın hayatına mal oluyor.

Sigara, Türkiye’de her gün 300, her yıl ise 100 binden fazla insanın hayatına mal oluyor. Milyarlarca lira sigaraya, bir o kadar para da sigaraya bağlı hastalıkların tedavisine harcanıyor. Parasal maliyetinin yanında sigara ve tütün ürünleri kullanımı halk sağlığını tehdit eden en önemli sorunlardan birisi.

Sigaraya karşı Sağlık Bakanlığı çok ciddi bir mücadele programı yürütüyor. 2008 yılında Dünya Sağlık Örgütünce küresel tütün salgınıyla mücadele için önerilen ve ‘MPOWER’ olarak kodlanan tedbirler paketinin tamamını uygulayan ilk ülke; Türkiye.

Türkiye nüfusunun yaklaşık üçte birinin sigara içicisi olduğu tahmin ediliyor.  Dünya Sağlık Örgütü (WHO/DSÖ) dünyada en büyük sağlık sorununun sigara olduğunu ilan etti. Dünya Sağlık Örgütü’nün istatistiklerine göre ‘sigara içmek’ dünya çapında bir problem ve bunun yanında tahminen her 3 yetişkinden biri sigara kullanıyor. Sigara içme, akciğer kanserinin oluşumunda en önemli faktör olarak bildiriliyor. Sebep olduğu diğer kanserler, kalp-damar ve solunum hastalıklarıyla birlikte her yıl yaklaşık 6 milyon kişi sigara sebebiyle hayatını kaybediyor.

DSÖ’nün raporuna göre sigara önlenebilir hastalıkların başında geliyor. Sigara içenlerde kanserden ölüm oranı, içmeyenlere oranla 15-20 kat daha yüksek. İçilen her sigara ömürden 12 dakika çalıyor. Sigara içenlerde ölüm hızı, içmeyenlere oranla iki kat fazla. Sigara içenler içmeyenlere göre ortalama 20-25 yıl daha erken ölüyor. Sigara bırakıldığında ise sigaranın neden olduğu hastalık risklerinin çoğu azalıyor.

Türkiye’nin en önemli 5’inci sağlık sorunu olarak görülen ve 4 milyon kişinin yakalandığı bir solunum hastalığı olan KOAH’ın da birinci derecede sebebi sigara. Sigarayı bırakmak isteyenlerin, yani hastaların, sigara bırakma konusunda hazırlanması ve kararlı duruma gelmesi büyük önem arz ediyor.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAKIN