“Yol Arkadaşımsın” projesi MS hastalığına ışık tutuyor

“Yol Arkadaşımsın” projesi MS hastalığına ışık tutuyor

1.905 views
0
PAYLAŞ

Türkiye MS Derneği, İzmir MS Derneği ve Novartis iş birliği ile hayata geçirilen “Yol Arkadaşımsın” projesinin ikinci etabı “Yol Arkadaşımsın Web Sitesi” İstanbul’da kamuoyuna tanıtıldı. MS’li bireylerin yaşam öykülerinin özel videolarla aktarıldığı web sitesi, hastalık konusunda bilinç yaratmayı hedefliyor.

Türkiye MS Derneği tarafından dünyada ilk olarak Türkiye’de kutlanmaya başlanan Dünya Multipl Skleroz (MS) Haftası çerçevesinde, son yılların en önemli hastalıklarından biri olan MS ile ilgili farkındalık yaratmak ve toplumu hastalık konusunda bilinçlendirmek adına önemli çalışmalar yürüten Türkiye MS Derneği, İzmir MS Derneği ve Novartis, “Yol Arkadaşımsın” projesini hayata geçirdi. Projenin ilk etabı “Bir Yolculuk Kitabı”nın ardından “Yol Arkadaşımsın Web Sitesi” de kamuoyuna tanıtıldı.

Hasta, hasta yakınları ve tüm topluma yönelik video tabanlı bir web sitesi olan “Yol Arkadaşımsın”,  MS’li bireylerin hastalıkla mücadele öykülerinden oluşuyor. MS hastalığına dikkat çekmek ve bu konuda farkındalık yaratmak amacıyla hazırlanan web sitesinde 36 MS’li birey yaşam ve hastalıkla mücadele öykülerini özel videolar aracılığıyla aktarıyor.

Web sitesinde ayrıca psikiyatr, avukat ve insan kaynakları uzmanları gibi gönüllü profesyonellerin MS’li bireylerin yaşam mücadelelerine katkı sağlayacak önemli önerileri bulunuyor. Psikiyatr, MS’li bir bireyin hasta olduğunu öğrenmesi ile başlayan psikolojik süreçlerini aktarırken, bir avukat hasta haklarıyla ilgili önemli bilgileri paylaşıyor. İnsan kaynakları uzmanı ise hastanın çalışma koşulları ile ilgili bilmesi gerekenleri aktarıyor. “Yol Arkadaşımsın“ web sitesi MS hastalığına dikkat çekmenin yanı sıra hasta ve hasta yakınlarına bilgi aktarımı sağlamayı amaçlıyor.

Turkiye MS Dernegi Baskani_Aysen InciProjenin tanıtımı amacıyla İstanbul Pera Palace Otel’de gerçekleşen basın toplantısı sırasında konuyla ilgili görüşlerini bildiren Türkiye MS Derneği Başkanı Ayşen İnci,  “Türkiye MS Derneği olarak MS’li bireylerin hayatlarını kolaylaştıracak ve onlara en doğru bilgiyi ulaştıracak projeleri hayata geçirmeyi amaçlıyoruz” dedi. “Yol Arkadaşımsın” projesinin MS tanısı almış bireyler ve yakınlarına ışık tutacağını belirten İnci, “Bu proje sayesinde ülkemizdeki MS hastalığı bilincinin artmasına büyük katkı sağlayacağımıza inanıyoruz” dedi.

Turkiye MS Dernegi Bilimsel Kurul Baskani_Prof.Dr.Aksel Siva

Türkiye MS Derneği Bilimsel Kurul Başkanı Prof. Dr. Aksel Siva ise “Multipl Skleroz günümüzün en önemli hastalıklarından biri. Türkiye’de yaklaşık 40 bin MS’li birey olduğu tahmin ediliyor. Bu denli yüksek bir rakamdan bahsediyoruz ancak hastalık konusunda yeterince bilinçli değiliz” dedi. “Yol Arkadaşımsın” projesinin hastalık konusunda büyük bir farkındalık yaratacağını umduklarını belirten Prof. Dr. Siva, “Böyle bir projeyi hayata geçirdiğimiz için mutluyuz. Umarım “Yol Arkadaşımsın” web sitemiz MS tanısı almış tüm arkadaşlarımız için bir rehber niteliği taşır ve en doğru bilgiye ulaşmalarını sağlar” şeklinde konuştu.

Toplantı sırasında yayınlanan ünlü sanatçı Engin Altan Düzyatan’ın gönüllü olarak yer aldığı proje tanıtım filmi büyük ilgi gördü.

Beyin ve omurilik (merkezi sinir sistemi) hastalığı olan MS, genellikle 20-40 yaşları arasında görülen ve her insanda farklı belirtilerle seyredebilen bir hastalıktır. Sinir sistemini etkilediğinden, kişinin görme, konuşma ve hareket etme gibi işlevlerini, dolayısıyla yaşamını derinden etkileyebilir. Göz bozukluğu, vücudun herhangi bir bölgesinin kısmen veya tamamen felç olması, ellerin titremesi, sendeleme veya denge kaybı, dilde peltekleşme gibi konuşma bozuklukları, aşırı halsizlik veya kendini alışılmamış biçimde yorgun hissetme, uyuşma veya karıncalanma hissi gibi belirtilerle ortaya çıkan hastalık ömür boyu sürer ve farklı şekillerde kendini gösterir. Nedeni ve kesin tedavisi henüz bulunamamış olan MS hastalığı tedavisiyle ilgili dünyada araştırma ve geliştirme çalışmalarına ve yardım projelerine yüz milyonlarca dolar harcanmaktadır.

“Yol Arkadaşımsın” web sitesine www.yolarkadasimsin.com adresinden ulaşılabiliyor.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAKIN