Taksim de yaşanan şiddete son verin

Taksim de yaşanan şiddete son verin

523 views
0
PAYLAŞ

Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği Genel Merkezi Taksim’de yaşanan şiddete son verin çağrısında bulundu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesince; Taksim’in yayalaştırılması projesinde, demokratik katılım ilkeleri çerçevesinde İstanbullu yurttaşların şehre katılım hakkı hiçe sayılmıştır. Anti demokratik bir yaklaşım ile “biz yaptık oldu” mantığı ile gerçekleştirilen, bu girişimde de İstanbul halkının görüş ve önerileri alınmamıştır. Bu nedenle halk, yeşil alanlarına sahip çıkmak için sokağa çıkmış ve yeşil alanın korunması için barışçıl gösteriler düzenlemiştir, halen düzenlemektedir.

Sosyal Hizmet Uzmanları olarak bizler, Taksim meydanının da bulunduğu şehrin merkezi sayılan bölgedeki neredeyse tek yeşil alanı olan Gezi Parkını ortadan kaldıranları ve Gezi Parkı’nın bulunduğu alanı içinde Alış Veriş Merkezi’nin de bulunduğu betonarme bir projeye bırakan projeyi yürütmek için son dönemde gerçekleştirilen “hukuk dışı” uygulamaları ve yaralıların da bulunduğu polis saldırılarını insan hakları ihlali olarak görüyor ve yapılanları kınıyoruz.

İnsan hakları savunucusu mesleği olarak sosyal hizmet mesleğinin uygulayıcıları biz sosyal hizmet uzmanları; yurttaşlarımızın çevreyi ve yeşili koruma çabalarını destekliyoruz. Mesleki bilgilerimiz, etik ilke ve değerlerimiz doğrultusunda insanların çevrelerini koruma haklarına, destek veriyoruz.

Bundan önce olduğu gibi bundan sonra da çevre ile ilgili gerçekleştirilecek uygulamalara taraf olduğumuzu bildirir, Gezi Parkı’nda yaşanan saldırılardan dolayı herhangi bir psiko-sosyal sorun ile karşılaşan yurttaşlarımıza psiko-sosyal destek vermeye hazır olduğumuzu bildiririz. Bu çerçevede Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği İstanbul Şubesi üyelerinden oluşan bir grup sosyal hizmet uzmanı Gezi Parkı’ndaki yurttaşlarımız ile birliktedir.

Halen devam eden eylemlere orantısız güçle müdahale edildiği, plastik mermi kullanıldığı, yaralı sayısının artmasına neden olan müdahalenin endişe verici hale geldiği ve Taksim Alanında bulunan yurttaşlarımızın sağlık hizmeti almasının engellendiği ile ilgili duyumlar bulunmaktadır. Müdahalenin bir an önce durdurulması çağrısında bulunuyoruz.

İleri Demokrasi; tek taraflı alınan ve uygulanan kararlara katlanma değildir. Halkı ilgilendiren her konu da halka rağmen, halk için hareket etmek de kabul edilemez. Halkla birlikte hareket edilmesi için meslek örgütü olarak taraf olduğumuzu kamuoyuna saygıyla bildiririz.31.05.2013

SOSYAL HİZMET UZMANLARI DERNEĞİ GENEL MERKEZİ

 

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAKIN